Przyczyny skurczów w nogach
NATALIA KULESZA • dawno temuSkurcz w nodze, zwłaszcza w łydce, pojawia się w nocy, przez co jest bardzo uciążliwy. Przyczyną jest niski poziom mikroelementów bądź zbyt duży wysiłek fizyczny. Za to objawami skurczów łydek są żylaki kończyn dolnych lub niewydolność żylna. Jak radzić sobie z nocnymi skurczami? Najlepszą metodą jest masaż nóg, leczenie choroby podstawowej bądź układanie kończyn wyżej niż serce.
Przyczyny skurczów łydek
Chyba prawie każdy z nas wie, co to skurcz łydki i jaki ból wywołuje. Gdy skurcze pojawiają się sporadycznie, najczęściej po dużym wysiłku fizycznym czy stresie, nie musisz się martwić, ponieważ jest to całkowicie normalne. Lecz zdarza się również, że skurcze są przyczyną chorób np.: cukrzycy, przewlekłej niewydolności żylnej (żylaki nóg), nadciśnienia tętniczego bądź zespołu niespokojnych nóg (RLS).
Najczęstszych skurczów nóg mogą spodziewać się osoby, które intensywnie ćwiczą, ponieważ przez długotrwały wysiłek fizyczny dochodzi do wielu zmian hormonalnych. Osoby uprawiające sporty nie zawsze dobrze się do tego zabierają. Musisz pamiętać, aby przed wysiłkiem fizycznym przejść odpowiednią rozgrzewkę. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu, które często skutkuje niedoborem minerałów i odwodnieniem.
Kolejną przyczyną występowania skurczów nóg jest ciąża. Najwięcej pojawia się ich w trzecim trymetrze. W trakcie ciąży zachodzą zmiany, które prowadzą do zaburzeń ukrwienia dolnych kończyn, zwiększenia zapotrzebowania na elektrolity czy zastoju krwi.
Skurcz w nodze a niedobór elektrolitu
Najczęstszą przyczyną skurczu łydki jest mały poziom elektrolitów tj. wapń, potas, żelazo, magnez. Niedobór jest najczęściej spowodowany dietą, która jest uboga w minerały czy niepoprawnie zbilansowana. Do niskiego poziomu elektrolitów prowadzi również dostarczanie do organizmu zbyt dużej ilości płynów i pokarmów, np.: kawa, alkohol, napoje energetyczne. Kolejnym powodem skurczu w nogach są przyjmowane leki, np. środki przeczyszczające bądź diuretyki. Następną przyczyną są odwodnienia. Pojawiają się przy ostrej biegunce, wymiotach czy w trakcie chorób z gorączką.
Kiedy skurcze łydek są przyczyną choroby?
Nawracające skurcze łydek (zwłaszcza towarzyszące innym objawom) są objawem chorób, np. przewlekłej niewydolności żylnej, miażdżycy, żylaków, zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń. Skurcze pojawiają się w wyniku zaburzeń ukrwienia mięśni.
Częstym powikłaniem w przypadku cukrzycy jest uszkodzenie naczyń krwionośnych. Prowadzi to do niedokrwienia łydek bądź nerwów, co dodatkowo prowadzi do odczucia mrowienia czy bólu łydek. Dodatkowym objawem jest poliuria – nadmierne oddawanie moczu, które prowadzi do niskiego poziomu płynów w organizmie.
RLS, czyli zespół niespokojnych nóg, to przyczyna drętwienia nóg. Objawy tej choroby to: skurcze i ból w kończynach dolnych (pojawiają się w nocy), mrowienie bądź drętwienie. Nikotyna, alkohol czy kofeina na pewno nie sprzyjają tym objawom. RLS w dużym stopniu uwarunkowane jest genetyką.
Skurczom nóg nie sprzyjają również choroby neurologiczne, zwłaszcza nerwowo-mięśniowe, ponieważ prowadzą do mimowolnych skurczów różnych grup mięśni.
Skurcze w łydkach – co robić?
Skurcze w łydkach wywołują nieprzyjemny ból. Gdy ich doznajemy, odruchowo masujemy obolałą łydkę bądź próbujemy rozciągnąć mięśnie nóg. Jakie są inne metody na skurcze łydek?
Sposobem na zmniejszenie ryzyka występowania skurczu w łydkach jest:
- przyjmowanie preparatów z diosminą (łagodzi skurcze i uczucie ciężkich kończyn dolnych);
- dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki płynów oraz stosowanie zbilansowanej diety;
- rezygnacja z używek, czyli alkoholu, kawy czy napojów energetycznych;
- unikanie długotrwałego stania bądź siedzenia (zwłaszcza zakładania nogi na nogę);
- dbanie o regularną aktywność fizyczną, lecz również unikanie przetrenowania;
- odpoczynek z nogami uniesionymi do góry;
- noszenie wygodnych butów i odzieży.
Gdy skurcze nóg nawracają, należy udać się do lekarza. Po dokładnym badaniu specjalista postawi diagnozę lub poprosi o badania dodatkowe, które pomogą wykryć problem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze