Skurcze a chromanie przestankowe
MAGDALENA WAWSZCZAK • dawno temuCzym jest skurcz mięśni? To działanie wynikające z impulsów, które płyną z ośrodków nerwowych do włókien mięśniowych. Skurcz może być izotoniczny, czyli taki, w którym mięsień ulega skróceniu, ale bez zmiany napięcia, albo izometryczny, czyli taki, gdzie wzrasta napięcie, ale nie ulega zmianie jego długość. Dzięki zsynchronizowanej, równej pracy mięśni i skurczów możliwe jest poruszanie się.
Wbrew powszechnej opinii skurcze mięśni są prawidłową fizjologiczną czynnością. Natomiast te nagłe, niekontrolowane, które powodują ból, powinny być nazywane kurczem. Tego rodzaju reakcja może mieć miejsce nie tylko w mięśniach poprzecznie prążkowanych szkieletowych, ale także i gładkich, które znajdują się w ścianach narządów wewnętrznych i naczyń krwionośnych.
Typy kurczów mięśni
- Kurcze toniczno-kloniczne występujące w rzucawce poporodowej, padaczce.
- Kurcze kloniczne – występuje w nich większa liczba krótkich następujących jeden po drugich skurczów. Pojawiają się często przy udarze mózgu, w stanach śpiączki czy przy zatruciu.
- Kurcze toniczne – to reakcja mięśni na podwyższone napięcie utrzymujące się przez dłuższy czas. Taki rodzaj kurczu może się pojawić przy wściekliźnie, udarze cieplnym, zapaleniu opon mózgowych.
Skurcze i kurcze mięśni mogą być spowodowane także innymi czynnikami. Łagodne kurcze mięśni kończyn dolnych mogą być oznaką kłopotów z układem żylnym. Przy tego rodzaju schorzeniach pojawia się też obrzęk kostek i stóp, a to może sugerować żylaki.
Sztywność mięśni, która pojawia się po dużym wysiłku fizycznym, może sugerować brak odpowiedniego przygotowania mięśni do treningu. Przyczyną może być zbyt mała ilość krwi dostarczanej do mięśni, co doprowadza do niedotlenienia, a w następstwie do dużego skurczu.
Skurcze, które zaczynają się w nocy podczas snu, mogą wskazywać na niewystarczającą ilość magnezu i potasu, czyli pierwiastków bardzo ważnych dla prawidłowej pracy mięśni. Przyczyną może być niewłaściwa dieta, odchudzanie się, zbyt częste picie kawy, niektóre leki moczopędne i przeczyszczające.
Przy słabszych skurczach pomóc może rozmasowanie bolącego miejsca, a czasem ciepły prysznic. Przy często nawracających ostrych stanach skurczowych, niestety, może okazać się potrzebne zażywanie leków przeciwbólowych czy rozkurczowych i wizyta u lekarza.
Czym jest chromanie przestankowe?
Według lekarzy jest to jednoczesny kurcz mięśni i towarzyszący temu ból ud, łydek czy stóp. Najczęściej dolegliwości uaktywniają się po zwiększonym wysiłku fizycznym, a wyciszają w momencie, kiedy ciało nie wykonuje żadnej czynności. Niestety, najczęściej chromanie przestankowe jest spowodowane miażdżycą. W przypadku tej dolegliwości istotne jest dostarczanie większej ilości tlenu do krwi, aby doprowadzić do prawidłowego krążenia. Choroba jest diagnozowana u osób w podeszłym wieku i częściej występuje u mężczyzn. Często jest tak, że chromanie przestankowe występuje wraz z innymi chorobami, np. przy nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy.
Jak zapobiegać tej dolegliwości lub jak minimalizować jej objawy? Należy:
- kontrolować i właściwie leczyć nadciśnienie tętnicze,
- zmniejszyć masę ciała,
- zrezygnować z tytoniu i innych używek,
- systematycznie ćwiczyć.
Profilaktyka jest istotna, ale dużą rolę odgrywa także farmakologia. Najczęściej przepisywane leki mają zapobiegać krzepnięciu krwi, obniżają poziom cholesterolu, usprawniają przepływ krwi, rozszerzają naczynia. Odpowiednio dopasowane leczenie poprawia komfort życia chorego, ponieważ pomaga mu wrócić do pełnej aktywności fizycznej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze