Skurcze – objawy niedoboru magnezu
NATALIA KULESZA • dawno temuMagnez jest ważnym pierwiastkiem w naszym organizmie. Jego niedobór wywołuje poważne konsekwencje. Musisz zwrócić szczególną uwagę na poziom tego pierwiastka w swoim organizmie, gdy: bierzesz leki uspokajające bądź antykoncepcyjne, środki moczopędne lub przeczyszczające bądź jeśli nie odżywiasz się prawidłowo. Gdy zauważysz niedobór magnezu, wystarczy, że wypijesz wodę mineralną bądź udasz się do najbliższej apteki po specjalne leki.
Przyczyny niskiego poziomu magnezu
Niedobór magnezu jest problemem na porządku dziennym. Wiele osób zmaga się z nim. Niektórym bardzo łatwo jest podwyższyć poziom tego pierwiastka i zlikwidować cały problem, inni nie mają wpływu ma poziom magnezu w swoim organizmie. Przyczyną niedoboru magnezu na pewno jest:
- stosowanie nawozów sztucznych, dzięki którym zmniejsza się poziom magnezu w glebie;
- niski poziom magnezu w wodzie;
- spożywanie gotowanych i przetworzonych produktów, które wtedy tracą cenne makroelementy;
- branie leków, które zmniejszają wchłanianie magnezu, np.: tabletki antykoncepcyjne, niektóre antybiotyki, środki uspokajające;
- spożywanie produktów, które zawierają fosforany i kwasy tłuszczowe; przyjmowanie preparatów, przez które wydalamy większość magnezu, np.: środki moczopędne i przeczyszczające.
Źródło magnezu
Największym źródłem magnezu jest woda mineralna. Oczywiście musi ona zawierać co najmniej 50 mg magnezu na litr, dlatego też należy czytać ulotki. Gdy potrzebujesz większej dawki magnezu, możesz udać się do apteki i kupić tam specjalne leki z magnezem, które nie powinny być na receptę. Warto wybierać te, które będą zawierały również witaminę B6, gdyż zwiększy ona wchłanianie tego makroelementu o 40 proc.! Magnez jest bardzo potrzebny dla naszego organizmu, a witamina B4 pomaga w jego magazynowaniu. Twój organizm dziennie potrzebuje 300 mg magnezu. Nie wolno przyjmować tego pierwiastka, gdy mamy ciężką niewydolność nerek, blok przedsionkowo-komorowy czy miastenię. Gdy ciężko pracujesz umysłowo bądź ćwiczysz fizycznie, musisz stosować większą dawkę magnezu. Podobnie jest podczas ciąży, stresu czy karmienia piersią – musisz wtedy dostarczać organizmowi większą dawkę makroelementu. Magnezu używamy również w leczeniu osteoporozy. Dzięki temu pierwiastkowi wapń może budować kości. Makroelementy są bardzo cenne dla naszego organizmu. Wśród wszystkich pierwiastków magnez zajmuje jedno z pierwszych miejsc, dlatego nigdy nie dopuszczaj, aby w twoim organizmie był niski jego poziom.
Skutki niskiego poziomu magnezu
Hamuje uwalnianie adrenaliny i noradrenaliny, włącza się w syntezę DNA, magazynuje związki, które potrzebne są do życia – takie właśnie zastosowanie ma magnez. Jednak jego niedobór prowadzi często do niedokrwienia mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca czy nawet zaburzeń pamięci. Magnez uspokaja organizm i zapobiega depresjom. Objawami jego niedoboru są:
- częste infekcje;
- problemy z koncentracją;
- bóle i zawroty głowy;
- nagłe skurcze mięśni;
- zmęczenie zaraz po przebudzeniu się;
- problemy z koncentracją;
- nudności;
- łamliwość paznokci i włosów;
- napady niepokoju i stany lękowe;
- pojawianie się próchnicy, mimo higieny zębów;
- napady szybkiego bicia serca.
Pamiętaj, że warto utrzymywać odpowiedni poziom magnezu w organizmie. Pomogą ci w tym suplementy diety, które są dostępne w aptekach i sklepach. Dziennie każdy z nas powinien przyjmować 290–360 mg magnezu, oczywiście w zależności od płci, wieku, stanu zdrowotnego i fizjologicznego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze