Jak ćwiczyć aerobik w domu?

Czy można uprawiać aerobik we własnym mieszkaniu? Nie tylko można, ale nawet trzeba. Ćwiczenia tego typu przynoszą bardzo wiele korzyści. Można dzięki nim nie tylko wymodelować swoją sylwetkę, ale również poprawić stan zdrowia. Systematyczny trening korzystnie wpływa na pracę układu oddechowego oraz mięśnia sercowego. Aktywność fizyczna poprawia również przemianę materii, co jest bardzo korzystne, gdy naszym celem jest pozbycie się zbędnych kilogramów.

Źródło: 123RF

Ćwicząc w domu, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad, w przeciwnym wypadku nie uzyskamy oczekiwanego efektu. Przede wszystkim aerobik powinien być wykonywany według wcześniej ustalonego planu obejmującego: rozgrzewkę, ćwiczenia właściwe oraz rozciąganie.

Trening w domu

Rozgrzewka powinna poprzedzać każdą formę ćwiczeń. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem zapobiega urazom i bolesnym kontuzjom. Na rozgrzewkę powinniśmy każdorazowo poświęcić około dziesięciu minut. Może ona mieć formę wolnego truchtu. Taki lekki bieg poprawia krążenie krwi i przygotowuje organizm do czekającego go wysiłku.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy się również zaopatrzyć w sklepie sportowym w dobre obuwie. Buty sportowe powinny zapewniać odpowiednie wsparcie. Trenowanie w kiepskim obuwiu znacznie zwiększa ryzyko urazu. Nie można też zapomnieć o odpowiedniej rytmicznej muzyce, która jest bardzo pomocna podczas aerobiku.

Jak ćwiczyć?

Aerobik to zestaw ćwiczeń, które poprawiają funkcjonowanie układu krążenia. Charakterystyczną cechą tego treningu jest to, że jest on nastawiony na czas wykonywania ćwiczeń, a nie na wysoką intensywność. W ramach aerobiku można wykonywać bardzo wiele różnych ćwiczeń, również we własnym mieszkaniu.

Jednym z podstawowych przyrządów wykorzystywanych podczas aerobiku jest skakanka. Co ważne, można z niej korzystać również w domu. Jest to dość proste, ale bardzo efektywne ćwiczenie. Ta forma aktywności fizycznej umożliwia spalenie około dwustu kalorii w ciągu kilkunastu minut.

Kolejną formą aktywności fizycznej, którą można wykonywać w domu, jest step aerobik. Do tego rodzaju ćwiczeń należy zaopatrzyć się w specjalną platformę o wysokości około sześciu centymetrów. Można też kupić wyższe platformy – trening z ich wykorzystaniem jest trudniejszy, ale również bardziej efektywny.

Doskonałym ćwiczeniem jest także chodzenie po schodach. Jest to idealna forma aerobiku, gdy mamy zamiar ćwiczyć w domu. Jest to doskonały sposób na pozbycie się bardzo dużej ilości kalorii. Chodząc po schodach w ciągu pół godziny można spalić nawet trzysta kalorii.

W domu można również skorzystać z bardziej zaawansowanych maszyn treningowych, takich jak bieżnia elektryczna, rower magnetyczny czy orbitrek. Trening na takim sprzęcie jest bardzo przyjemny i bezpieczny. Nowoczesne maszyny do aerobiku umożliwiają nie tylko monitorowanie ilości spalanych kalorii, ale również innych parametrów. Niestety, zakup takich urządzeń wiąże się z dość dużymi kosztami.

Aby trening był skuteczny, musi być powtarzany regularnie. Najlepsze efekty można uzyskać, trenując co drugi dzień. Każdorazowo sesja aerobiku powinna trwać około pół godziny.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Jak ćwiczyć ABT w domu? Przyczyny skurczów łydek w ciąży Fitness Sposoby na kolkę Ból nóg u mężczyzn Do czego służy stepper? Skurcze mięśni w wodzie – zapobieganie Dlaczego warto pływać? Przyczyny skurczu łydek Przyczyny skurczu mięśni Ćwiczenia idealne na basen Skurcze Czym są ćwiczenia aerobowe? Co warto wiedzieć o kulturystyce? Co lepsze na odchudzanie – aerobik czy zumba? Chcesz schudnąć? Biegaj Błędy, które prawdopodobnie popełniasz w czasie treningu fitness Aqua aerobik dla kobiet w ciąży Aerobik Sprawdzone sposoby na siniaki Siniak Siniak a rak

Popularne w tym tygodniu:

Trwa największa rywalizacja polskich miast! Światowa czołówka kulturystów na targach Go Active Show 2018! Aqua Mania by SAF AQUA® Garage Games - największe zawody crossfitowe w Polsce Ewa Chodakowska trenuje dla Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?" Jump it! Skaczemy po rekord Guinnessa Wyzwanie Ewy Chodakowskiej - CHODA GAMES Ladies Fight Night Go Active Show gra razem z Olimpiadami Specjalnymi Polska