Czym są ćwiczenia aerobowe?

Bieganie pozwala na kształtowanie naszego ciała i poprawę kondycji. Dla osoby, która się odchudza, najlepsze są ćwiczenia aerobowe. Są to intensywne ćwiczenia, które należy wykonywać w krótkich seriach. Do ćwiczeń aerobowych można zaliczyć pompki, brzuszki, ćwiczenia z hantlami, stepper, bieganie. Ćwiczenia aerobowe można wykonywać zarówno w domu, jak i na siłowni.

Źródło: 123RF

Aeroby na siłowni

Trening aerobowy swoją nazwę wziął od procesu tlenowego, czyli aerobowego, w wyniku którego mięśnie produkują energię podczas ćwiczeń. Osoba, która wykonuje ćwiczenia aerobowe, zaczyna szybciej oddychać, a jej serce zaczyna szybciej pracować. Podczas pierwszego etapu treningu aerobowego jest spalany glikogen, który zalega w mięśniach. Dopiero później następuje redukcja i spalanie tłuszczu.

Do ćwiczeń aerobowych można zaliczyć:

 • chodzenie i bieganie,
 • jazdę na rowerze,
 • stepper,
 • pływanie,
 • skakanie na skakance,
 • jazdę na łyżwach oraz rolkach,
 • pompki,
 • brzuszki,
 • podnoszenie ciężarów,
 • jazdę na nartach biegowych.

Podstawowy zestaw ćwiczeń aerobowych dla początkujących może obejmować:

 • wyciskanie sztangi lub hantli w pozycji leżącej,
 • przyciąganie sztangi lub hantli do klatki piersiowej; sztangę i hantle należy trzymać nachwytem,
 • zginanie przedramion w stawie łokciowym w pozycji stojącej. Można zastosować do tego ćwiczenia hantle lub sztangę.

Ćwiczenia aerobowe powinny być wykonywane w trzech seriach, z których każda powinna mieć dwanaście powtórzeń. Każda siłownia dysponuje odpowiednim sprzętem do ćwiczeń aerobowych. Osoby, które nie lubią ćwiczeń, a chcą skorzystać z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą ruch, mogą wyjść na spacer. Należy wiedzieć, że każda forma aktywności fizycznej jest wskazana.

Trening na siłowni

Warto też zainteresować się treningiem cardio, który polega na bardzo intensywnym wykonywaniu ćwiczeń przez krótki czas. Bardzo ważne jest kontrolowanie pulsu. Większość urządzeń, które można spotkać na siłowni, jest wyposażona w pulsometry. Do ćwiczeń w plenerze lub w domu warto zaopatrzyć się w swój własny pulsometr. Warto też skorzystać z bogatej oferty siłowni i skorzystać z dostępnego tam sprzętu do ćwiczeń. Szczególnie polecany jest taki sprzęt jak:

 • rowery do ćwiczeń. Nie jest tajemnicą, że jazda na rowerze doskonale kształtuje mięśnie pośladków i ud. Wpływa korzystnie na pracę serca. Warto ćwiczyć na takich rowerach, które wyposażone są w urządzenia przedstawiające, jak pracuje serce. Osoby z chorym kręgosłupem powinny ćwiczyć na rowerach poziomych. Osoby, które lubią zarówno bieganie, jak i jazdę na rowerze, powinny zainteresować się rowerem eliptycznym. Kształtuje on te same partie mięśni, co klasyczny rower treningowy oraz dodatkowo mięśnie ramion i barków.
 • stepper. Ćwiczenia na stepperze przypominają wchodzenie po schodach. Stepper wzmacnia mięśnie nóg i pozwala na utratę dużej ilości kalorii. Podczas ćwiczeń należy pamiętać o tym, aby sylwetka była cały czas prosta.
 • bieżnia. Doskonale nadaje się do biegania. To nikogo nie zaskoczy. Ale warto wiedzieć, że ćwiczenia na bieżni są znacznie lżejsze dla stawów, gdyż sprzęt ten posiada mechanizm amortyzujący. Trening na bieżni może być urozmaicany i wykonywany z dowolną intensywnością. Można wpływać na nachylenie bieżni i symulować wbieganie pod górkę.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Co warto wiedzieć o kulturystyce? Co lepsze na odchudzanie – aerobik czy zumba? Chcesz schudnąć? Biegaj Błędy, które prawdopodobnie popełniasz w czasie treningu fitness Aqua aerobik dla kobiet w ciąży Aerobik Sprawdzone sposoby na siniaki Siniak Siniak a rak Stłuczenie mięśnia – objawy, pierwsza pomoc, leczenie Jak postępować w przypadku skręconego stawu? Stłuczenie łokcia i inne urazy stawu łokciowego Sposoby na ból mięśni Stłuczenia, otarcia, skaleczenie – jak radzić sobie z drobnymi urazami? Sposoby leczenia najczęstszych kontuzji Stłuczenie kolana – pierwsza pomoc w urazach stawu kolanowego Pierwsza pomoc w przypadku drobnych zranień, stłuczeń i siniaków Jak zapobiegać kontuzjom? Pierwsza pomoc w przypadku stłuczeń, skręceń lub innych urazów Zalety ćwiczenia zimą na świeżym powietrzu Najczęstsze wakacyjne urazy Jak leczyć stłuczone lub obciążone stawy?

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis Co jeść po treningu – regeneracja, uzupełnienie minerałów, czas, przepisy Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Ćwiczenia na pośladki czyli piękny tył domowymi sposobami Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Płaski brzuch w miesiąc - wyzwanie, zasady, plan treningu Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ? Spalanie kalorii – ćwiczenia fizyczne, sen, prace domowe, mity