Choroba niedokrwienna serca

Choroba niedokrwienna serca objawia się, gdy zaburzeniu ulega zapotrzebowanie serca na tlen. Niestety, schorzenie to wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Niedokrwienie serca może bowiem spowodować zawał serca, a w jego efekcie może przyczynić się nawet do śmierci. Jakie są jego przyczyny i objawy? Jak można zapobiec niedokrwieniu serca?

Źródło: Shutterstock

Jakie są przyczyny niedokrwienia serca?

Najczęstszą przyczyną dolegliwości jest miażdżyca tętnic, które odpowiadają za dostarczenie do serca odpowiedniej ilości tlenu i substancji odżywczych. Zwężenie tętnic może skutkować niedotlenieniem serca i mniejszym przepływem krwi.

Jak objawia się niedokrwienie serca?

Choroba niedokrwienia serca objawia się bólami za mostkiem, piekącym i dławiącym bólem, uczuciem ściskania i promieniowania do barku, żuchwy, a nawet nadbrzusza. Niedokrwienie serca w ostrych stanach zespołu wieńcowego objawia się również zawrotami głowy, kołataniem serca, niepokojem i lękiem przed śmiercią.

Jak można zapobiec chorobie niedokrwienia serca?

Chcąc zapobiec temu schorzeniu, warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Przede wszystkim powinny się w nim znaleźć regularne ćwiczenia fizyczne i zdrowe odżywianie. Co więcej, powinniśmy ograniczyć alkohol i rzucić palenie, a także unikać stresu i znaleźć więcej czasu na relaks.
W przeciwnym razie, jeżeli nie zatroszczymy się o zbilansowaną dietę, nie będziemy kontrolować masy ciała, zapomnimy o ruchu na rzecz siedzeniu przed komputerem i nie będziemy potrafili radzić sobie z silnym stresem, możemy doprowadzić nawet do zawału serca i szybkiej śmierci.

Farmakologiczne radzenie sobie z chorobą niedokrwienia serca

Gdy niezbędne jest zastosowanie leków do walki z chorobą niedokrwienia serca, lekarz może przepisać preparaty, które mają korzystny wpływ na tętnice i serce. Co więcej, niektóre leki spowalniają rozwój miażdżycy i obniżają ciśnienie tętnicze, a także obniżają cholesterol. Warto jednak pamiętać, że żadne leki nie zastąpią odpowiedniej dawki ruchu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Magnez a mięśnie Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Moda na crossfit Kołatanie serca Metoda wstępnego zmęczenia mięśni Przyczyny bólu mięśni i stawów Czym są kurcze cieplne mięśni? Zawał serca Joga Arytmia serca Na czym polega step aerobik? Joga w pigułce dla początkujących Jak ćwiczyć jogę w domu? Jak ćwiczyć aerobik w domu? Jak ćwiczyć ABT w domu? Przyczyny skurczów łydek w ciąży Fitness Sposoby na kolkę Ból nóg u mężczyzn Do czego służy stepper? Skurcze mięśni w wodzie – zapobieganie Dlaczego warto pływać? Przyczyny skurczu łydek

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Stagnacja treningowa – jak radzić sobie z brakiem efektów Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Ćwiczenia na pośladki czyli piękny tył domowymi sposobami Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis Płaski brzuch w miesiąc - wyzwanie, zasady, plan treningu Co jeść po treningu – regeneracja, uzupełnienie minerałów, czas, przepisy Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ?