Terapia niedociśnienia tętniczego
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temu • 1 komentarzNiedociśnienie tętnicze, nazywane również hipotonią, jest schorzeniem, które wymaga konsultacji lekarskiej. Jednak nie zawsze konieczne jest zastosowanie farmakoterapii. Leki zazwyczaj stosuje się w ostateczności. W większości przypadków dolegliwości towarzyszące temu schorzeniu można łagodzić za pomocą domowych sposobów.
Na czym polega hipotonia?
Z hipotonią mamy do czynienia, gdy ciśnienie tętnicze krwi spada poniżej 100/70 mmHg u mężczyzn i 90/60 mmHg w przypadku kobiet. Schorzenie to w większości przypadków nie utrudnia normalnego funkcjonowania, jednak nie można go lekceważyć. Specjaliści utrzymują, że nie wymaga ono leczenia. Jednak nie należy go lekceważyć. Hipotonia może być na przykład przyczyną niebezpiecznych omdleń.
Podstawowym badaniem wykonywanym przy podejrzeniu tej choroby jest pomiar tętniczego ciśnienia krwi. Jednak, aby dokładnie zdiagnozować przyczynę niedociśnienia, należy wykonać szereg innych badań, takich jak badania moczu, morfologia krwi, USG serca, EKG, analiza poziomu biopierwiastków we krwi oraz holter ciśnieniowy.
Hipotonia może towarzyszyć wielu groźnym schorzeniom takim jak anemia, epilepsja, cukrzyca. Jest to tak zwane niedociśnienie wtórne. Natomiast niedociśnienie pierwotne nie jest objawem innej choroby, lecz występuje samoistnie i może być dziedziczne.
Objawy hipotonii
Niedociśnienie tętnicze zazwyczaj nie jest bardzo uciążliwe, jednak w niektórych przypadkach może się wiązać z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Osoby cierpiące na hipotonię najczęściej narzekają na: mroczki przed oczami, zawroty głowy, kołatanie serca, szybkie bicie serca, bladość twarzy, zimne stopy i ręce, nudności, omdlenia, pocenie się podczas snu, osłabienie, dekoncentrację, wahania nastrojów związanych ze zmianą pogody.
Leczenie niedociśnienia tętniczego
W przypadku nagłego spadku ciśnienia pomaga wypicie filiżanki naturalnej kawy lub szklanki napoju energetyzującego lub zawierającego kofeinę, która ma działanie stymulujące centralny układ nerwowy, ośrodek oddechowy oraz naczynioruchowy. Pamiętać należy, że osoby pijące regularnie kawę mogą być uodpornione na działanie kofeiny.
Osoby mające problem z niedociśnieniem tętniczym powinny unikać gwałtownych zmian pozycji. Nagłe wstawanie lub siadanie może powodować przemieszczenie się krwi do nóg, a w następstwie osłabienie lub omdlenie.
Pobudzające działanie ma prysznic. Najlepiej, gdy na skórę jest skierowany naprzemiennie strumień ciepłej i zimnej wody. Metoda ta doskonale poprawia krążenie krwi oraz orzeźwia. Osoby chorujące na niedociśnienie powinny unikać długiego przebywania w miejscach silnie nasłonecznionych oraz stania. Formą terapii jest systematyczna aktywność fizyczna oraz unikanie używek takich jak papierosy czy alkohol.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze