Niedociśnienie tętnicze – przyczyny, objawy, leczenie
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temuNiedociśnienie tętnicze, nazywane również hipotonią, to stan, gdy ciśnienie krwi wynosi poniżej 100/60 mmHg. Na to schorzenie cierpią osoby w różnym wieku, choć najczęściej dotyka ono dzieci, a zwłaszcza dziewczynki o drobnej posturze ciała w wieku dojrzewania. Zazwyczaj hipotonia nie utrudnia znacząco codziennego życia, choć dzieci cierpiące na tę chorobę mogą źle ją znosić.
Objawy hipotonii
Do najczęstszych objawów niedociśnienia tętniczego należą: szybkie męczenie się, uczucie kołatania serca, kłopoty ze skupieniem uwagi, zimne stopy i dłonie, szum w uszach, szybkie tętno, senność, nudności, mroczki przed oczami, bladość skóry okolicy twarzy.
Czasami również hipotonia może spowodować objawy związane z układem oddechowym. Najczęściej objawia się to uczuciem duszności. Niekiedy u osób cierpiących na niedociśnienie tętnicze występuje zwiększona potliwość ciała oraz większa wrażliwość na ból. Schorzenie to może być także przyczyną omdleń. Choremu należy w takiej sytuacji zapewnić dostęp do świeżego powietrza. Pomaga również skropienie twarzy odrobiną chłodnej wody. Osoby w podeszłym wieku cierpiące na hipotonię mogą czuć się osłabione po zjedzeniu posiłku. Najlepiej wtedy odpocząć, kładąc się na jakiś czas do łóżka.
Objawy niedociśnienia tętniczego najbardziej są odczuwalne w okresie jesienno-zimowym, gdy pogoda na dworze jest szara i deszczowa. Osoby borykające się z tym problemem bardzo często są wrażliwe na zmienne warunki pogodowe. Gdy za oknem zaczyna psuć się aura, energiczne i wesołe dzieci stają się marudne i ospałe.
Przyczyny hipotonii
Hipotonia bardzo często jest objawem innych schorzeń, występuje na przykład w czasie wstrząsu kardiogennego, wstrząsu anafilaktycznego, choroby nadnerczy, epilepsji, cukrzycy, a także anemii.
Jeśli w trakcie badania ciśnienia krwi okaże się, że cierpimy na hipotonię, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Bardzo ważne jest, by ustalić, czy niedociśnienie jest stanem o charakterze jednorazowym, czy ma charakter przewlekły. W przypadku, gdy hipotonia wystąpiła nagle u pacjenta, który nigdy nie miał problemów z ciśnieniem tętniczym, mówi się o hipotonii ortostatycznej. Gdy natomiast niedociśnienie ma charakter stały, wtedy jest to hipotonia samoistna nazywana również konstytucjonalną.
Dolegliwość tę można również podzielić ze względu na jej przyczynę. Hipotonia pierwotna może mieć charakter samoistny i nie towarzyszyć innemu schorzeniu. Czasami choroba ta może mieć podłoże genetyczne. Hipotonia wtórna powstaje w wyniku działania innego schorzenia, na przykład chorób układu krążenia, niedoczynności kory nadnerczy lub urazu. Hipotonia wtórna może być również efektem nieprawidłowego użycia leków hipotensyjnych lub ich przedawkowania.
Leczenie hipotonii
Niedociśnienie tętnicze, niezależnie od przyczyny, jest dolegliwością, która wymaga leczenia. Dzieci, u których ją rozpoznano, powinny być zbadane przez pediatrę. Specjalista po zbadaniu pacjenta i ustaleniu przyczyny zaleci odpowiednią formę leczenia. Jedną z metod jest farmakoterapia (niketamid, strychnina), jednak ten rodzaj leczenia jest stosowany w ostateczności.
Zazwyczaj z niedociśnieniem tętniczym można sobie poradzić bez zastosowania farmaceutyków. Lekarze zalecają zazwyczaj zmianę sposobu odżywiania się, unikanie siedzenia w jednej pozycji, uprawianie sportu, przestrzeganie higieny snu oraz spożywanie dużej ilości płynów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze