Jak dobrać bieliznę termoaktywną?
Wygodna i dopasowana – taka powinna być bielizna termoaktywna, która zapobiega wychłodzeniu organizmu w zimie i jego przegrzaniu w lecie. Jest zalecana nie tylko osobom, dla których aktywność fizyczna jest profesją, ale i tym, które uprawiają sport amatorsko. Jak wybrać odpowiedni model?
Specyfika bielizny termoaktywnej
Zadaniem bielizny termoaktywnej jest ochrona przed chłodem w zimie i upałem w porze letniej – zapobiega wychłodzeniu organizmu i jego przegrzaniu. Jest wykonana z dwóch warstw dzianiny syntetycznej – pierwsza odpowiada za utrzymanie suchości, a druga – reguluje temperaturę ciała.
Odzież tego typu odprowadza z powierzchni skóry sportowca nadmiar pary wodnej i potu (to wynik różnicy temperatur pomiędzy ciałem a otoczeniem). Bielizna termoaktywna szybciej odparowuje wilgoć niż ją absorbuje. Druga jej warstwa gwarantuje, że temperatura ciała jest stała bez względu na panujące warunki atmosferyczne (chroni przed utratą ciepłą i przenikaniem zimnego powietrza).
Bielizna termoaktywna cieszy się popularnością wśród osób uprawiających narciarstwo, snowboard, turystykę górską, paralotniarstwo i nurkowanie, ale jest polecana wszystkim osobom aktywnym fizycznie, nawet tym, które uprawiają sport amatorsko w klubie fitness.
Zalety bielizny termoaktywnej:
- nie wywołuje uczuleń – to wynik tego, że materiały wykorzystywane do jej produkcji są antyalergiczne,
- bakteriostatyczność – bielizna przeciwdziała powstawaniu brzydkich zapachów, które są nieodłącznym elementem wysiłku fizycznego. Ta cecha dotyczy bielizny zawierającej srebrną nić, która wykazuje właściwości bakteriobójcze, lub wykonanej z tkaniny polipropylanowej,
- elastyczność i ochrona przed otarciami,
- gwarantuje swobodę ruchów – zazwyczaj bielizna termoaktywna jest bezszwowa, dzięki czemu dopasowuje się do kształtów ciała – komfort noszenia takiej odzieży jest wysoki.
Jak dobrać bieliznę do aury?
Wyróżnia się trzy rodzaje bielizny termoaktywnej:
- bielizna cienka – najlepiej odprowadza wilgoć, ale nie zapewnia komfortu termicznego; można z niej korzystać latem w czasie intensywnego wysiłku fizycznego,
- bielizna średnia – dobrze odprowadza pot i parę wodną, gwarantuje umiarkowany komfort cieplny; można ją nosić przez cały rok,
- bielizna gruba – słabo odprowadza wilgoć, ale zapewnia wysoki komfort termiczny, odzież termiczna gruba to rozwiązanie na okres zimowy.
Jak dobrać bieliznę termoaktywną do sylwetki?
W czasie wyboru bielizny termoaktywnej należy pamiętać, by dobrać model obcisły (dobrze przylegający do powierzchni ciała, ale nie uciskający go w żadnym miejscu) – odzież ta powinna być niczym druga skóra. Przede wszystkim należy ją dopasować do naszego wzrostu (materiał, z którego jest wykonana, jest rozciągliwy, dlatego bielizna dopasuje się do każdej sylwetki).
Ten artykuł ma 7 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze