Stłuczenia, otarcia, skaleczenie - jak radzić sobie z drobnymi urazami?
MAGDALENA WAWSZCZAK • dawno temuW każdą podróż, bez względu na to czy jedziemy blisko czy daleko, należy zabrać ze sobą podręczną apteczkę. Jest to bardzo istotne zwłaszcza, jeśli jadą z nami dzieci. W takiej apteczce powinny się znaleźć preparaty i środki, które pomogą nam, gdy wystąpi stłuczenie, otarcia czy skaleczenie. Co powinno się znaleźć w apteczce? Przede wszystkim środki dezynfekujące, bandaże, plaster, maść na stłuczenia, wyjałowione gaziki, jednorazowe igły. Nie jest to duży bagaż, a bardzo często jego zawartość okazuje się nieoceniona.
Stłuczone palce
Są to urazy, które charakteryzują się uszkodzonymi naczyniami krwionośnymi znajdującymi się pod paznokciem. Z krwi powstaje skrzep, który po upływie 2 dni zmienia kolor na granatowy.
Co na stłuczony palec?
Bardzo ważne, aby po stłuczeniu palec włożyć pod zimną wodę. Przy większych stłuczeniach paznokieć zacznie schodzić, ale nie wolno go samodzielnie usuwać. Co na stłuczenia? W przypadku paznokcia nie ma wielu preparatów, które mogą zmniejszyć ból. Można kupić maść na stłuczenia i bandaż z opatrunkiem, a w razie dużego bólu zażyć środek przeciwbólowy.
Drzazga
Na początku trzeba wyjąć drzazgę. Jeżeli jest widoczna, wystarczy chwycić ją pęsetą i energicznym ruchem wyciągnąć, a jeżeli umiejscowiła się pod naskórkiem, trzeba go delikatnie podważyć igłą i dopiero wyjąć drzazgę. Po zabiegu wyjmowania chwytamy brzegi powstałej ranki i ostrożnie naciskamy tak, aby z kroplą krwi wydostały się ewentualne zanieczyszczenia. Bardzo ważna jest szybka dezynfekcja rany i zaklejenie jej plastrem z opatrunkiem. Po kilku godzinach sprawdzamy, czy wokół brzegów rany nie zbiera się ropa i czy nie jest zaczerwieniona. Jeśli widzimy jakieś niepokojące objawy, należy udać się do lekarza, ponieważ mogą one sugerować zakażenie.
Płytkie skaleczenie
Powstałą ranę oczyszczamy pod bieżącą wodą albo przemywamy środkiem dezynfekującym. W aptekach dostępne są bardzo praktyczne żele odkażające, które nie tylko oczyszczają ranę, ale również przyspieszą jej gojenie. Jeśli rana jest mała, wystarczy tylko mały plaster z opatrunkiem. Przy większym skaleczeniu należy użyć jałowej gazy jako opatrunku i całość zabandażować.
Otarcia
Efektem otarć jest najczęściej pęcherz wypełniony wodą (bardzo rzadko krwią). Tego rodzaju otarcie może sprawić ból, a jeśli pojawi się np. na pięcie, sprawia także trudność w założeniu buta. Pęcherz nie może być zerwany, tylko trzeba poczekać do jego samoistnego wyschnięcia. Ulgę może przynieść przekłucie pęcherza. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się wysterylizowana igła czy igła jednorazowa. Po dezynfekcji zakładamy opatrunek na otarcia, czyli plaster z opatrunkiem.
Siniak
Nawet najmniejsze uderzenie może doprowadzić do powstania siniaka. Jego wielkość zależy od elastyczności skóry i wytrzymałości naczyń krwionośnych. Co najlepiej sprawdzi się przy siniaku? Ból i obrzęk zmniejszy się pod wpływem zimna, dlatego należy przyłożyć opatrunek z lodem. W aptekach można kupić gotowe opatrunki żelowe, które można schłodzić np. w lodówce. Są także preparaty – w większości maści, które uśmierzają ból i przyspieszają gojenie się powstałego krwiaka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze