Co robić w przypadku stłuczenia mózgu?
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temuIstnieje wiele różnorodnych stłuczeń, które nie niosą za sobą poważniejszych powikłań, poza nieładnie wyglądającym siniakiem w miejscu urazu. Przy takich powierzchownych uderzeniach człowiek może sobie samodzielnie pomóc, chociażby odpowiednimi okładami. Jednakże w przypadku stłuczenia mózgu nie należy leczyć się na własną rękę, tylko natychmiast skonsultować z lekarzem. Każdy taki uraz może nieść za sobą bardzo poważne powikłania zdrowotne, a co gorsze – zbyt późno zdiagnozowany może prowadzić nawet do śmierci pacjenta.
Co oznacza pojęcie stłuczenia mózgu?
Uszkodzenie głowy może powierzchownie nie wykazywać poważniejszych urazów. Jednak bez konsultacji lekarskiej potwierdzonej odpowiednimi badaniami nikt nie ma pewności, czy w obrębie czaszki na pewno nie doszło np. do przerwania naczyń lub nie pojawiają się krwiaki w mózgu.
Terminu stłuczenie mózgu używa się w odniesieniu do powierzchownych uszkodzeń półkul mózgu lub jego pnia, podczas zamkniętego urazu głowy. Oznaczać to może, że na głowie nie widać widocznych zmian spowodowanych uderzeniem, jednak w środku głowy nie można wykluczyć urazu naczyń krwionośnych. Zdarza się, że dochodzi do wylewów, krwiaków, które zagrażają życiu pacjenta. Istotna jest zatem pierwsza pomoc.
Jak pomóc przy stłuczeniu mózgu?
Każdy świadek zdarzenia ma obowiązek udzielić pomocy. Dlatego też wszyscy ludzie winni znać zasady pierwszej pomocy, jakiej udziela się poszkodowanemu. W przypadku osoby, u której doszło do stłuczenia mózgu, należy przede wszystkim nawiązać z nią kontakt i bezpiecznie ułożyć ją na podłożu i przebywać z nią do czasu wezwania pomocy. Następnie, jeżeli chory jest nieprzytomny, należy natychmiast wezwać pogotowie. W przypadku utrzymania kontaktu należy zebrać od chorego jak najwięcej informacji. Kolejno można zrobić zimny, wręcz lodowaty kompres i położyć go na głowie. Podczas przetransportowania chorego samodzielnie do szpitala trzeba pamiętać, by osoby z obrażeniami głowy przewozić w pozycji leżącej na boku lub na plecach. Pierwsza pomoc jest bardzo istotna w każdej sytuacji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze