Złamanie zmęczeniowe - częsty problem sportowców
Złamanie najczęściej kojarzy się z nagłym urazem, stąd tak duże zdziwienie pacjentów, którzy słyszą tę niemile brzmiącą diagnozę: złamanie zmęczeniowe. Jak się jednak okazuje, nie jest to rzadka przypadłość.
Na jej wystąpienie najbardziej narażeni są biegacze, sportowcy, jak również osoby wykonujące pracę w pozycji stojącej.
Inne nazwy złamania zmęczeniowego to złamanie marszowe, powolne, stresowe, przeciążeniowe. Najczęściej uraz tego rodzaju dotyczy kości piszczelowej, kości śródstopia, kości piętowej i strzałkowej.
Przyczyny złamania zmęczeniowego
Do złamania zmęczeniowego prowadzą mikrourazy kości, zmęczenie mięśni i nadmierne obciążenia więzadeł. Jest on najczęściej diagnozowany u sportowców, jak również osób prowadzących aktywny tryb życia. Czy to oznacza, że sport bywa aż tak niebezpieczny? Otóż nie! Samo uprawianie sportu nie stanowi czynnika ryzyka, ale ważne jest by trening przebiegał prawidłowo i w zgodzie z sygnałami wysyłanymi przez ciało.
Zagrożenie dla układu kostno-stawowego stanowią:
- brak rozgrzewki,
- zbyt duże obciążenie i zbyt długi czas poszczególnych serii,
- zbyt częste uprawianie sportu (brak dni wolnych od treningów),
- bieganie w nieodpowiednim lub źle dobranym obuwiu sportowym,
- jednoczesne uprawianie kilku sportów (co może stanowić zbyt duże obciążenie dla układu kostno-stawowego),
- nieodpowiednia dieta (uboga w witaminę D),
- brak wychłodzenia organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym (cool down),
- otyłość, znaczna nadwaga.
Złamanie zmęczeniowe zdecydowanie częściej diagnozowane jest u kobiet.
Jak rozpoznać złamanie zmęczeniowe?
Na początku po wysiłku pojawia się ból, który mija w ciągu kilku godzin. W kolejnych tygodniach staje się on coraz bardziej intensywny, doskwiera w czasie uprawiania sportu, ale i przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Na kości zaczyna pojawiać się charakterystyczne zgrubienie, łatwo wskazać miejsce największego bólu. To już ostatni moment na odwiedzenie ortopedy, który najpewniej zleci wykonanie RTG lub USG kości. Leczenie złamania zmęczeniowego polega na odciążeniu kończyny. Należy również poddać się rehabilitacji.
Jeśli doszło do przemieszczenia się odłamków kości, konieczna może być operacja.
Czy powstaniu złamania zmęczeniowego można zapobiec?
Jeśli podejdziemy do kwestii uprawiania sportu w sposób świadomy i rozsądny, prawdopodobnie uda się nam zapobiec wystąpieniu urazów. Najważniejsze jest stopniowe zwiększanie intensywności treningów. Istotne są również przerwy między seriami, ale i samymi treningami. Pozwoli to na regenerację układu kostno-stawowego. Bardzo ważne jest również odpowiednie dobranie sportowego obuwia.
Sport nie ma kojarzyć się z bólem, dlatego warto zrobić wszystko, by aktywność fizyczna była dla nas nie tylko przyjemna, ale i pozytywnie wpływała na nasze zdrowie.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze