Czym charakteryzuje się skręcenie stawu?
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temuW trakcie aktywności fizycznej często ulegamy różnym kontuzjom. Jedną z częstszych jest skręcenie stawu. Do kontuzji dochodzi w sytuacji upadku czy też nieprawidłowego postawienia stopy na podłożu. Warto jednak umiejętnie je odróżnić od innych poważnych urazów i wiedzieć, jaką pomoc zastosować, by nie doprowadzić do poważniejszych chorób.
Co to jest skręcenie stawu?
Skręcenie stawu to nic innego, jak uszkodzenie torebki stawowej. Dochodzi do niego w wyniku gwałtownego zetknięcia się z twardym podłożem, uderzeniem, niewłaściwym postawieniem stopy. Poziom skręcenia stawu rozróżnia się poprzez określenie zakresu ruchu w stosunku do ruchu fizjologicznego.
Rodzaje skręceń stawu i ich leczenie
W związku z powyższym wyróżnić można trzy rodzaje skręcenia, które dodatkowo charakteryzują się nie tylko upośledzeniem czynności ruchu, ale także dodatkowymi objawami. W przypadku skręcenia lekkiego dochodzi do widocznego małego krwiaka i obrzęku i są niewielkie odczuwalne trudności w swobodnym poruszaniu stawem. Najskuteczniejszym leczeniem jest przykładanie kompresów bardzo zimnych oraz delikatne zastosowanie ucisku poprzez założenie bandaża elastycznego lub nakostnika.
W przypadku skręcenia średniego objawy z kwalifikacji lekkiej są bardziej nasilone i co istotne odczuwalna jest pewna niestabilność stawu. Leczenie na tym poziomie wymaga konsultacji lekarskiej i zastosowanie unieruchomienia, np. w postaci opatrunku gipsowego lub w innej formie.
Natomiast w najcięższym stopniu – skręceniu ciężkim – pacjent odczuwa silny ból i występuje duży obrzęk oraz dodatkowo odczuwalna jest duża niestabilność stawu. Leczenie przy ciężkim skręceniu wymaga dokładnej analizy lekarskiej i konkretnego ustabilizowania stawu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze