Czym jest taping sportowy?

W celu przyspieszenia tempa leczenia zwichnięcia, urazu lub skręcenia, stosuje się plastrowanie statyczne. Zaaplikowanie taśm na skórę sprawia, że dolegliwości bólowe zmniejszają się lub nawet ustępują. Najczęściej taping statyczny wykorzystuje się w przypadku „łokcia tenisisty” i „kolana skoczka”.

123RF

Co to jest taping sportowy?

Określenia „taping sportowy” używa się do opisania czynności oklejania partii ciała za pomocą wodoodpornych taśm o różnej długości (sztywnych plastrów w kształcie litery V, I lub X – to zależy od miejsca urazu i jego powierzchni). Taśmy te pod względem właściwości – grubości, wagi – odpowiadają cechom skóry. Ponadto nie zawierają dodatków w postaci leku — ich istotą jest działanie bodźcami mechanicznymi.

Taping sportowy to jedna z nowoczesnych metod leczenia, zwana też plastrowaniem, która stanowi wsparcie dla fizjoterapii i medycyny sportowej. Taping sportowy to uzupełnienie procesu rehabilitacji. Plastrowanie statyczne stosuje się, aby wyleczyć kontuzje, których nabawił się sportowiec, i do przywrócenia funkcji poszczególnych narządów ruchu, gdy zostały dotknięte urazem.

Kontuzje, urazy, stłuczenia


Po oklejeniu ciała taśmami zmniejsza się ruchomość stawów w celu skorygowania jego ustawienia (funkcja stabilizująca tapingu sportowego), a miejsce, którym doszło do urazu, zostaje odciążone. Oklejenia ciała dokonuje specjalista: fizjoterapeuta, trener sportowy, lekarz. Przed naklejeniem plastrów przeprowadza się test w celu wykluczenia alergii. Skórę ciała oczyszcza się i usuwane jest zbędne owłosienie. Plastry należy nosić od 2 do 5 dni.

Sztywne plastry mają zadanie napiąć skórę, co powoduje powstanie przestrzeni między nią a tkanką, która otacza mięśnie. Skutek? Poprawa mikrokrążenia, uszkodzone partie ciała szybciej się regenerują. Ponadto w rezultacie zastosowania tapingu sportowego dolegliwości bólowe ulegają zmniejszeniu.

Kiedy stosować taping sportowy?

Plastrowanie statyczne stosuje się w przypadku:

Przeciwskazania do stosowania tapingu sportowego:

  • zerwanie ścięgna,
  • rozległe rany otwarte na ciele,
  • krwiaki,
  • uszkodzenie chrząstki stawowej.

Taping sportowy a kinesiotaping

Istotą tapingu sportowego jest oklejanie ciała taśmami sztywnymi, z kolei w przypadku kinesiotapingu stosuje się plastry elastyczne. Taśmy sztywne można scharakteryzować jako nierozciągliwe, które odciążają aparat ruchu, z kolei te elastyczne są ich przeciwieństwem – rozciągają się, gwarantują ruch ze względu na to, że dopasowują się do parametrów skóry oraz uaktywniają mięśnie. Taping kinezjologiczny nie wiąże się z obrzękami.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Czym jest nadciśnienie wrotne? Jak postępować w przypadku skręconego stawu? W 9 miesięcy odmieniła swoje życie! Polka pokazała niesamowity efekt Lubię…bez filtra Ćwiczenia rozciągające ręce - rozciąganie górnych partii ciała Skutki zażywania efedryny Trening Brzucha bez Sprzętu Stretching - co to jest? Czy stretching odchudza? Jak spalić najwięcej tłuszczu? Plan treningowy w domu. Co w nim uwzględnić i jak wybrać ćwiczenia?MATERIAŁ PROMOCYJNY Ból mięśni po treningu - nie wolno go zbagatelizować. Rodzaje bólu po ćwiczeniach Pamięć mięśniowa: fakt czy mit?

Popularne w tym tygodniu:

Mistrzyni świata zmieniła branżę. Znowu święci sukcesy Na Instagramie tego nie widać. Pokazała jak ciało wygląda naprawdę Najsilniejsza uczennica na świecie. Ma tylko 9 lat Zostało mu pięć tygodni. Polak ma potencjał Widać każdy jej mięsień. Polka znowu imponuje Spróbuj to powtórzyć. 50-latka zadziwiła na siłowni Pokazał swoje "lotnisko". W komentarzach zawrzało "Apetycznych pokus jest naprawdę wiele". Mistrzyni Polski trzyma jakość "Najlepsza forma w historii". Błyszczała na scenie "Jest moc". Polak straszy rywali To był punkt zwrotny. Zobacz, jak wyglądała 10 lat temu Nie utrzymał sztangi. Chwila grozy na pomoście