Pierwsza pomoc w przypadku drobnych zranień, stłuczeń i siniaków
MAGDALENA WAWSZCZAK • dawno temuW wakacje zdarzają się sytuacje, kiedy może dojść do zadrapania, siniaków czy otartych łokci. Nawet najdrobniejsza kontuzja w przypadku dziecka powinna być odkażona i zaklejona plastrem z opatrunkiem, aby nie doszło np. do zakażenia.
Siniaki
Może do nich dojść w trakcie uderzenia, kiedy drobne naczynia krwionośne zostają uszkodzone. Skóra w miejscu uderzenia może zmienić kolor np. na ciemnoczerwony. Przy większym uderzeniu może powstać krwiak. W przypadku obrzęku można zastosować ciepły okład, aby zmniejszyć opuchliznę. Przy dużych stłuczeniach należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogło dojść do złamania kości.
Uderzenie w głowę
Przy uderzeniu w głowę najlepiej przyłożyć zimny okład. Inaczej trzeba postąpić, kiedy doszło do rozcięcia skóry na głowie i nastąpił krwotok – przykładamy jałowy opatrunek i jak najszybciej jedziemy na pogotowie ratunkowe, ponieważ być może będą zakładane szwy. W przypadku dużego uderzenia trzeba obserwować źrenice, które przy urazie mogą stać się nierówne. Może także dojść do problemów z oddychaniem, zaburzeń świadomości czy wahań tętna.
Skaleczenia i otarcia
Nawet drobne obicie czy otarcie może zakończyć się zakażeniem. Dlatego trzeba ranę dokładnie oczyścić, zdezynfekować i odpowiednio zabezpieczyć jałowym gazikiem lub plastrem z opatrunkiem. Przy niedużym otarciu rana nie musi być zaklejona, co ułatwi swobodny dopływ powietrza i szybsze jej gojenie. Jeśli dojdzie do ukłucia, trzeba ranę przemyć wodą utlenioną. Bardzo ważne, aby obserwować ranę. Jeżeli ból nie ustaje, należy pójść z dzieckiem do lekarza, ponieważ mogło dojść do zastrzału, czyli do miejscowego zakażenia. Mała ranka może być w przypadku dziecka niebezpieczna, ponieważ może zostać szybko zanieczyszczona, np. w trakcie zabawy w piasku.
Bąble na stopach
Pojawiają się, kiedy maluch chodzi w nieodpowiednich butach. Otarcia występują najczęściej w okolicach pięt. Gdy bąbel już się pojawi, można namoczyć stopę w wodzie z niewielkim dodatkiem soli kuchennej. Taki zabieg zniweluje obrzęk. Po wyjęciu stopy z wody trzeba ją delikatnie osuszyć, ale uważając, aby nie uszkodzić naskórka. Przy dużym pęcherzu można go nakłuć wysterylizowaną igłą, aby doszło do wypłynięcia płynu.
Skręcony staw
Do tego rodzaju kontuzji dochodzi najczęściej, kiedy więzadła są nadmiernie rozciągnięte. Nawet niefortunne postawienie stopy może doprowadzić do skręcenia, które powoduje ból przy dotykaniu i poruszaniu kończyną. Przy skręceniu może dojść do obrzęku, do którego dołączy siniak. Najważniejsze jest systematyczne schładzanie stopy przynajmniej przez 24 godziny. Przy dużym bólu należy zabandażować stopę, aby była częściowo unieruchomiona. Skręcony staw skokowy wymaga założenia stabilizatora, czyli ortezy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze