Jak pozbyć się siniaków i stłuczeń?
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temuWszelkie kontuzje ciała, zarówno większe jak i mniejsze, mogą ujawniać się nie tylko bólem, ale także siniakiem, czyli mechanicznym uszkodzeniem ciała ujawniającym się fioletowym lub szaro-niebieskim śladem na ciele. Jednakże do pojawienia się sińców mogą przyczyniać się także zbytnia impulsywność, kłopoty zdrowotne oraz wiek.
Co warto wiedzieć o stłuczeniach?
Najczęściej człowiek doświadcza stłuczeń, czyli upadków i uderzeń, podczas których dochodzi do uszkodzenia i pęknięcia naczyń krwionośnych znajdujących się pod skórą. Wówczas efektem są właśnie siniaki i obrzęki. Miejsce urazu zmienia kolorystykę od czerwonej po siną, aż do bladozielonej.
Co powinniśmy wiedzieć o siniakach?
Siniak zwany jest fachowo jako podbiegnięcie krwawe. Pojawia się najczęściej, gdy dochodzi do wynaczynienia się krwi z przerwanych naczyń krwionośnych, otaczających je tkanek miękkich oraz narządów wewnętrznych oraz mięśni. Są one mniej niebezpieczne od stłuczeń i często same się wchłaniają w przeciągu 10 dni od pierwszego ujawnienia się na ciele.
Do pojawiania się siniaków można mieć osobiste predyspozycje. Mogą też ujawniać się one z uwagi na kruchość naczyń krwionośnych w przypadku osób starszych. Dodatkowo dobrze wiedzieć, że dzieci to grupa społeczna narażona na dużą liczbę siniaków i to w dużej częstotliwości.
Można domowymi sposobami uśmierzyć ból i zmniejszyć powierzchnię rozprzestrzenienia się siniaków. Najskuteczniej jest, by po uderzeniu czy też obiciu przyłożyć na bolące miejsce zimny kompres np. z lodu, mrożonki, rozgniecionej kapusty czy też specjalnie kupionych w aptece żelowych okładów. Zimno powoduje gwałtowne hamowanie wewnętrznego krwawienia.
Po stłuczeniu warto dodatkowo posmarować siniak maścią z arniką lub wyciągiem z kasztanowca. Te maści na bazie naturalnych składników poprzez wchłonięcie umożliwiają szybsze gojenie się siniaków.
Wizyta lekarza przy stłuczeniach i siniakach
Nie wszystkie stłuczenia i nie wszystkie siniaki wymagają natychmiastowej wizyty lekarskiej. Jednak trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że zbyt długi okres gojenia się siniaków, ale także ich szybki, wręcz samoistny sposób pojawiania się na ciele, może wskazywać na bardzo duże zmiany chorobowe, najczęściej w obrębie krwi.
Dlatego też nie należy lekceważyć niepokojących objawów, gdyż diagnoza lekarska pogłębiona o szczegółowe badania wskazywać może w skrajnych przypadkach na hemofilię, plamicę małopłytkową czy też genetyczne choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia. Czasami też brak etapu łagodzenia objawów stłuczenia może wskazywać na niezdiagnozowane złamanie, przemieszczanie się odłamów kostnych. Niezbędna jest wtedy wizyta u lekarza. Trzeba też wykonać badanie radiologiczne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze