Stłuczenie łokcia i inne urazy stawu łokciowego - zbity łokieć, łokieć tenisisty
MAGDALENA WAWSZCZAK • dawno temuStłuczenie łokcia to jeden z wielu możliwych urazów stawu łokciowego. Inne częste dolegliwości, jakie są związane z tym stawem, to przypadłość zwana łokciem tenisisty, czyli zmiany chorobowe przyczepów ścięgnistych mięśni do kośćca, a także przypadłość znana jako łokieć golfisty - są to także zmiany chorobowe przyczepów ścięgnistych, ale umiejscowionych w zginaczach nadgarstka.
Inne typowe urazy łokcia to stany zapalne, np. mięśni, zwichnięcia, nadwyrężenia i oczywiście złamanie łokcia.
Z czego jest zbudowany staw łokciowy?
Staw łokciowy podobnie jak np. staw skokowy to skomplikowany mechanizm kilku elementów, które współpracują ze sobą. Jest to konstrukcja, która składa się z:
- kości: ramiennej, łokciowej, promieniowej. Są to kości, które stanowią dla stawu główną podstawę;
- stawów: ramienno-łokciowego, promieniowo-łokciowego, bliższego. Pierwszy jest zbudowany z bloczku kości przedramienia i panewki utworzonej przez wcięcie bloczkowe kości łokciowej pomiędzy wyrostkiem dziobiastym, a łokciowym. Na staw promieniowo-łokciowy składa się główka, czyli kość ramienna, i panewka, czyli dołek głowy kości promieniowej. Ostatni z wymienionych staw bliższy odpowiada za rotacyjne ruchy przedramienia;
- więzadeł: boczne łokciowe, pierścieniowate, poboczne promieniowe od strony bocznej. Zadaniem więzadeł jest kontrola i ograniczanie ruchów stawu;
- mięśni.
Czym może być spowodowany ból łokcia?
Lekarze, diagnozując pacjenta, najczęściej wskazują na ból umiejscowiony w samym łokciu, który może być spowodowany zniszczeniem włókien kolagenowych tworzących ścięgna. Ból może być również wynikiem drobnych urazów, które zaburzają system ukrwienia samego przyczepu. Występować może m.in. ból łokcia po stłuczeniu (stłuczenie stawu łokciowego, zbity łokieć). Zdarzają się też sytuacje, gdy powstaje uraz łokcia po upadku.
Problem może także stanowić zbyt duże obciążenie łokcia spowodowane np. czynnościami dnia codziennego – może to być zbyt długa praca przy komputerze. Na dolegliwości tego typu ma również wpływ wiek pacjenta. Dyskomfort w zginaniu i poruszaniu łokciem może się pojawić nawet po 30. roku życia. Po czym rozpoznać, że możemy mieć do czynienia ze stanem zapalnym stawu łokciowego?
- Nawet najdrobniejsza czynność wymagająca zgięcia ręki może przynosić ból.
- Siła mięśni antagonistycznych przedramienia jest mocno osłabiona.
- Przy dłuższym wysiłku odczuwalny jest rwący ból czasem w całej ręce.
- Objawy zwiększają się, gdy np. zaciskamy dłoń.
Jak leczyć stan zapalny stawu łokciowego? Nie jest to kuracja przypominająca sposoby na siniaka. Ponieważ ból jest intensywny, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Zdarzają się przypadki, że stan zapalny samoczynnie zanika, ale w większości przypadków wymagana jest:
- farmakologia, czyli leki nie tylko przeciwbólowe, ale przede wszystkim przeciwzapalne,
- fizykoterapia, czyli regularne zabiegi,
- terapia manualna,
- w niektórych ostrych stanach zapalnych ortopeda zaleca zastosowanie kortezy, czyli stabilizatora stawu łokciowego.
Bez względu na rodzaj rehabilitacji i leczenia bardzo ważne jest to, aby w prawie każdej sytuacji staw łokciowy był odciążony. Można stosować także maść rozgrzewającą czy wykonywać ciepłe okłady na bolące miejsce, np. poduszką elektryczną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze