5 ćwiczeń tybetańskich na dobry początek dnia
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuMateriał sponsorowany przez Naturalnie o zdrowiu
Rytuały tybetańskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród osób, które szukają sposobów na poprawę swojej kondycji fizycznej i psychicznej. Systematycznie wykonywane, w niezwykle pozytywny sposób oddziałują bowiem zarówno na ciało, jak i umysł.
Choć mogą być praktykowane o każdej porze, warto poświęcić na ich wykonanie kilka minut rano, tuż po przebudzeniu. Dzięki temu zapewnimy sobie zastrzyk pozytywnej energii na pozostałą część dnia, ciesząc się siłami witalnymi przez kolejne godziny naszej codziennej aktywności. Poznaj wszystkie rytuały tybetańskie i dobrze zaczynaj każdy dzień.
Rytuały tybetańskie — jak je wykonać?
1. Ćwiczenie tybetańskie pierwsze
Pierwszy z rytuałów skupia się wokół energii. Jego zadaniem jest rozbudzenie energii w całym ciele poprzez ruch wibrowy.
Aby wykonać to ćwiczenie tybetańskie, musisz stanąć prosto i rozłożyć ręce tak, aby znajdowały się w pozycji równoległej do podłogi, a dłonie skierowane były w dół. Następnie zacznij obracać się wokół własnej osi, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż do odczucia lekkiego zawrotu głowy.
Po zakończeniu obrotów rozstaw lekko nogi i złóż dłonie do modlitwy, tak aby znalazły się na wysokości mostka. Swój wzrok skieruj na kciuki. Pomoże Ci to odzyskać utraconą podczas obrotów równowagę.
2. Rytuał tybetański drugi
Kolejny rytuał tybetański skupia się wokół wzmocnienia takich narządów jak nerki, tarczyca, narządy płciowe oraz narządy układu pokarmowego. Ćwiczenia tybetańskie z tego zakresu pomagają też odciążyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
Do ich wykonania potrzebny jest dywanik lub inny przedmiot izolujący ciało od podłoża. Po ułożeniu się na plecach z wyprostowanymi wzdłuż ciała rękami i dłońmi skierowanymi wnętrzem do podłogi musisz podnieść głowę, starając się przyciągnąć brodę do piersi, jednocześnie unosząc lekko do góry nogi proste w kolanach.
Podczas podnoszenia wymienionych części ciała zrób głęboki wdech, a przy opuszczaniu wydech. Staraj się pomiędzy kolejnymi powtórzeniami oddychać w tym samym rytmie.
3. Ćwiczenie trzecie tybetańskie
Następne z 5 ćwiczeń tybetańskich doskonale wzmacnia i uelastycznia mięśnie brzucha, wzmacnia górną część kręgosłupa i łagodzi objawy artretyzmu.
Uklęknij na podłodze i ułóż ręce na tylnej części ud. Wyprostuj całe ciało, jednocześnie pochylając głowę tak, aby przyciągnąć ją do piersi. Następnie odchyl się do tyłu i wygnij kręgosłup w łuk. Ćwiczenie powtórz kilka razy, pamiętając o wdechu podczas odchylania do tyłu i wydechu podczas powrotu do pozycji wyjściowej.
4.Rytuał tybetański czwarty
Czwarty z rytuałów pomaga wzmocnić brzuch i wspiera układ immunologiczny organizmu.
Przyjmij pozycję „mostka”, naprężając wszystkie mięśnie, po czym wróć do pozycji siedzącej z wyprostowanymi i rozchylonymi na ok. 25 cm nogami. Podczas unoszenia ciała do góry pamiętaj o głębokim wdechu. Przy opuszczaniu zrób głęboki wydech. Jak każde pozostałe ćwiczenie tybetańskie, powtórz kilka razy.
5. Ćwiczenie tybetańskie piąte
Ostatnie z 5 ćwiczeń tybetańskich w pozytywny sposób wpływa na układ trawienny oraz immunologiczny organizmu.
W pozycji „deski” na wyprostowanych rękach unieś głowę wysoko i odchyl ją do tyłu, tak aby twój kręgosłup stworzył łuk, a plecy w dolnej części pozostały zapadnięte (w jodze to pozycja kobry). Powoli zegnij ciało, układając je w odwróconą literę „v”. Przyciągnij brodę do klatki piersiowej. Pozostań w tej pozycji chwilę, a następnie wróć do wyjściowej, cały czas pamiętając o głębokim oddechu.
Rytuały tybetańskie należy zakończyć chwilą relaksacji.
Materiał sponsorowany przez Naturalnie o zdrowiu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze