Jak szybko zlikwidować siniaki? Jak leczyć siniaki i stłuczenia?
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temuNiektóre osoby mają skłonność do siniaków. Przeważnie sińce powstają w wyniku uderzenia lub ucisku. Czasami także powstają siniaki po siłowni. Fioletowy, niebieski, szaro-granatowy siniec na nodze dla nikogo nie jest przyjemnym widokiem. Konieczne jest odpowiednie natychmiastowe reagowanie podczas stłuczenia. Bez większego problemu można też stosować skuteczne metody na siniaki po pojawieniu się ich na ciele. Jak szybko zlikwidować siniaki?
Czym zlikwidować siniaki?
Kiedy dochodzi do uderzenia czymś twardym w dowolną część ciała ludzkiego, odczuwalny jest ból danego miejsca i co istotne — za dwa dni pojawi się w tym miejscu siniak. Bardzo istotne są pierwsze reakcje.
Aby zminimalizować wielkość siniaka, a także uśmierzyć ból, natychmiast po obtłuczeniu należy bolące miejsce owinąć, ścisnąć np. przy pomocy bandaża, a następnie przyłożyć lodowaty kompres (na nie dłużej niż 10 minut).
Gdy uderzenie miało miejsce na kończynie górnej czy dolnej, istotne jest też ułożenie tej części ciała do góry. W ten sposób krew nie dopływa do kończyny i to powoduje, że przebarwienie skórne jest zdecydowanie mniejsze.
Kiedy oprócz stłuczenia występuje bardzo silny ból, można sięgnąć po środki przeciwbólowe, jednak przede wszystkim na bazie paracetamolu. Aspiryna w tym przypadku będzie dodatkowo rozrzedzała krew i sprawi, że siniak będzie większy.
Metody na zmniejszenie zasinienia
W różnych sytuacjach dochodzi do pojawienia się siniaków. Warto wiedzieć jednak, że do ich pojawienia się także można się przygotować. Najczęściej przed planowanym zabiegiem. W tej sytuacji zaleca się przyjmowanie preparatów z rutyną lub diosminą. Oba produkty wzmacniają żyły od wewnątrz, dzięki czemu zmniejszają wielkość siniaka.
Dodatkowo również, osoby mające skłonność do siniaków, powinny wzbogacić swoją dietę w produkty bogate w witaminę C, czyli owoce cytrusowe czy też zielone warzywa. Dobrze jest pamiętać, że enzym bromelaina, który występuje w ananasach i papai, jest skuteczny w zmniejszeniu obrzęku i siniaków. Często bywa i tak, że oprócz siniaka dochodzi do stanów zapalnych miejsca urażonego. Wówczas istotne jest sięganie po produkty, które działają przeciwzapalnie, czyli np. natka pietruszki czy też imbir.
Rodzaje okładów na siniaki
Nie tylko lód działa zbawiennie na stłuczenia. W dobie po wystąpieniu urazu warto przyłożyć także okład ciepły, który zadziała rozgrzewająco i spowoduje, że przyspieszy się krążenie krwi.
Innym rodzajem okładów jest zmieszanie octu lub sody z zimną wodą i zamoczenie kompresu w tej substancji. Następnie przy pomocy bandaża warto taki okład przytrzymać i pozostawić na 15 minut. Jeżeli jednak ktoś woli przygotowane preparaty, warto zakupić maść z arniką. Ten produkt dzięki swojemu naturalnemu składnikowi wchłania krew, zmniejsza opuchliznę i działa kojąco. Warto jednak pamiętać, że każdą maść dobrze jest odpowiednio wmasowywać w ciało, by jej składniki miały możliwość szybszego wchłonięcia się w miejsce stłuczenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze