Jak pomóc przy stłuczeniu?
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temuNie każde uderzenie wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Jednak należy wiedzieć, w jaki sposób zadziałać na stłuczone miejsce, by zmniejszyć ból, obrzęk i by siniak pozostał jak najmniejszy. Odpowiedni rodzaj pomocy stosuje się w odniesieniu do konkretnego rodzaju urazu. Dlatego też umiejętne rozróżnianie stłuczeń jest konieczne, aby udzielić skutecznej pomocy.
Czym jest stłuczenie?
Uderzenie z różną siłą w coś twardego prowadzi do stłuczenia. Jednak, aby odpowiednio to rozróżnić, należy zwrócić uwagę, że medycy stłuczeniem określają uszkodzenie tkanek miękkich, stawów okołotkankowych i okostnej, bez przerwania skóry. Zdarza się często, że uszkodzeniu ulegają drobne naczynia krwionośne, które uwidoczniają się w postaci krwiaków czy też siniaków.
Do stłuczeń dochodzi najczęściej w obszarze ręki, nogi, żeber, brzucha i głowy. Po uderzeniu osoba odczuwa ostry ból, utrudnienia w poruszaniu stawami (w odniesieniu do rąk i nóg), nierzadko z powodu uderzenia dochodzi do zniekształcenia stawu. Przede wszystkim bardzo widoczne stają się wylewy podskórne i charakterystyczny obrzęk.
Jak pomóc przy stłuczeniach?
Pierwsza pomoc jest niezwykle istotna z dwóch przynajmniej powodów. Po pierwsze, odpowiednia reakcja na stłuczenia minimalizuje odczuwanie bólu. Po drugie, obrzęk potrafi się wchłonąć, dzięki czemu siniak nie jest bardzo widoczny.
Dlatego też w przypadku kontuzji istotne jest, aby przyłożyć do bolącego miejsca zimny kompres. Dobrym sposobem jest też umoczenie gazy w roztworze octu z wodą i przyłożenie go do bolącego miejsca. Zawinięcie tak mokrej gazy na 10 minut potrafi przynieść dużo ulgi. Można również zastosować preparaty z apteki typu Altacet czy też specjalne plastry chłodzące. Wszystkie te środki zmniejszają podskórne krwawienie, gdyż obkurczają naczynia krwionośne.
Dzień po urazie można do miejsca bólu przyłożyć rozgrzewający kompres, gdyż ułatwi to proces gojenia się stłuczenia. Przez okres do 10 dni stłuczenie powinno przybierać różnobarwne odcienie siniaka i ostatecznie po tym czasie zniknąć. Jeżeli z jakichś względów ból nie ustępuje, a siniaki i obrzęk nie znikają, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Warto również pamiętać, że w przypadku uszkodzenia ręki czy też nogi wskazane jest uniesienie kończyny powyżej wysokości serca. W przypadku podejrzenia złamania, do czasu konsultacji lekarskiej i prześwietlenia, warto kończynę unieruchomić.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze