Jak leczyć stłuczone lub obciążone stawy?

Stłuczenia czy przeciążenia stawów mogą powstać np. przy zbyt intensywnym wysiłku. Bardzo ważne jest, aby ćwiczenia fizyczne były dobrane nie tylko do wieku, ale także możliwości i umiejętności trenującego.

Zdjęcie łokcia / Shutterstock

Urazy łokcia

Najczęściej diagnozowanym urazem łokcia jest tzw. łokieć tenisisty, czyli obciążenie mięśni i stawów przedramienia. Kontuzja powstaje w wyniku częstego zginania, prostowania, częstego ruchu nadgarstkiem, ponieważ te czynności powodują ciągłe napinanie mięśni, co prowadzi do ostrego stanu zapalnego. Najpierw pojawia się ból w łokciu, a dokładnie po jego zewnętrznej stronie, następnie zaczyna boleć nadgarstek. W pierwszej fazie ból może zanikać, ale później zaczyna się utrzymywać i blokuje wykonywanie ruchów ręką.

Jak leczyć urazy łokcia? Najczęściej stosowane są leki przeciwbólowe. Nie sprawdzają się jednak one w pełni, ponieważ nie likwidują źródła bólu, dlatego ortopeda zleci przede wszystkim zażywanie leku przeciwzapalnego. Należy kupić także maść o działaniu przeciwzapalnym. Często przy tym urazie może pojawić się bolesne zgrubienie w okolicach łokcia. Lekarz może skierować pacjenta na fizykoterapię, a w cięższych przypadkach opatrunek gipsowy, blokadę stawu łokciowego, a nawet operację.

Nadwyrężenie ścięgna Achillesa

Jest to uraz umiejscowiony w okolicach kostki lub w łydce. Przyczyną jest zbyt duże obciążenie, intensywny wysiłek fizyczny. Wizyta u lekarza jest wymagana, kiedy ból powraca, niemożliwy jest ruch nogą lub pojawienie się krwiaka, obrzęku w okolicach kostki. Tego typu objawy sugerują poważniejszą kontuzję, która będzie wymagała założenia gipsu i późniejszej rehabilitacji.

Nadwyrężony bark

Bark może zostać naruszony przy upadku, ale także w trakcie intensywnych lub źle wykonywanych ćwiczeń. Jest to kontuzja, która może powodować ból utrzymujący się przez naprawdę długi czas. Początkowo odczuwa się ból i blokadę ręki, nie można jej unieść czy ruszyć nią w bok. Oczywiście ważne jest, aby nie forsować jej dodatkowo. Trzeba użyć maści przeciwzapalnych i przeciwbólowych, ale w tym przypadku konieczna jest wizyta u ortopedy, który może zalecić unieruchomienie ręki na temblaku. Stosowane są również zastrzyki sterydowe, których zadaniem jest zmniejszenie blokady ręki.

Siniaki

Powstają najczęściej w wyniku większego uderzenia. Nie są groźne i nie wymagają interwencji lekarza. Chcąc zmniejszyć ból i obrzęk, można przyłożyć zimny okład, zastosować żel na siniaki. W aptekach dostępne są także preparaty z dodatkiem kasztanowca czy arniki, których zadaniem jest przyspieszenie procesu gojenia. Jednak, gdy siniak jest bardzo duży, a dodatkowo pojawiło się rozcięcie skóry i towarzyszy temu silny, nieustający ból, wymagana jest wizyta u specjalisty, ponieważ mogło dojść do złamania kości.

Skręcenia

Skręcenie jest najczęściej związane z urazem stawu skokowego. Kontuzja może powstać nawet przy nieprawidłowo postawionej stopie. Jest to bolesny uraz, który może się skończyć np. uszkodzeniem torebki stawowej czy naderwaniem więzadeł. Ból nie pozwala na poruszanie stopą, a nawet na chodzenie. Bardzo często w miejscu, gdzie umiejscawia się ból, pojawia się obrzęk, a skóra jest gorąca. Przy mniejszym bólu można robić okłady, ale kiedy nie pomogą, a opuchlizna się powiększa, należy udać się do lekarza, ponieważ tego typu objawy sugerują poważniejsze uszkodzenie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Jak szybko zlikwidować siniaka? Jak pomóc przy stłuczeniu? Na czym polega trening cardio? Jak pozbyć się siniaków i stłuczeń? Jaką siłownię wybrać? Ćwiczenia sposobem na długie życie Jak leczyć skręconą kostkę? Czy fitness jest dobry na odchudzanie? Kontuzje – pierwsza pomoc Czy w czasie ciąży można uprawiać callanetics? Czym charakteryzuje się skręcenie stawu? Co robić w przypadku stłuczenia mózgu? Co warto wiedzieć o aerobiku w wodzie? Co oznacza podatność na siniaki?

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Stagnacja treningowa – jak radzić sobie z brakiem efektów Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Ćwiczenia na pośladki czyli piękny tył domowymi sposobami Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis Płaski brzuch w miesiąc - wyzwanie, zasady, plan treningu Co jeść po treningu – regeneracja, uzupełnienie minerałów, czas, przepisy Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ?