Rakiety do squasha - jakie wybrać? Jaka waga, balans i naciąg rakiety do squasha?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuRakiety do squasha powinno się wybrać według konkretnych parametrów. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas zakupu odpowiedniej rakiety?
Rakiety do squasha — jaką wybrać?
Dobór odpowiedniego sprzętu ma ogromne znaczenie w przypadku każdego sportu. Szczególnie istotne jest w przypadku squasha, gdy chodzi o rakietę, którą odbywa się całą grę. Musi ona spełniać odpowiednie warunki i zapewniać indywidualne potrzeby gracza. Na co zwracać uwagę podczas dokonywania wyboru?
Waga
Przede wszystkim warto przyjrzeć się wadze, która określana jest w gramach; gramatura rakiety do squasha mieści się w przedziale 110 — 180 g. Waga ma wpływ na efekty — warto wiedzieć, że gra cięższą rakietą przekłada się na mocniejsze odbicie, lecz na gorszą kontrolę piłki. Lekka rakieta waży do 150 g, cięższa powyżej tej wartości. Grając cięższą rakietą szybciej męczy się także ręka.
Powierzchnia główki
Ten brzmiący nieco tajemniczo parametr również ma duże znaczenie przy wyborze rakiety. Większa główka pomaga w trafianiu w piłkę, za to pogarsza odbicie. Jej powierzchnia wyrażona jest w centymetrach kwadratowych — większe główki mają około 500 cm².
Balans
Balans, czyli wyważenie rakiety mówi o tym, gdzie zlokalizowany jest środek ciężkości. Może on być w trzech punktach — na rączce, na główce i w centralnym punkcie. Jeśli rakieta ma balans na rączce, wiąże się to ze słabszymi uderzeniami, ale lepszym wykonywaniem manewrów. Balans na główce zapewnia mocniejsze uderzenia, ale gorsze manewrowanie.
Naciąg
Im rakieta została mocniej naciągnięta, tym wyższa jest jej klasa.
Materiał rakiety
Rakiety do squasha mogą być wykonane z aluminium, ze stopu z domieszką aluminium, z grafitu (włókna węglowego), grafitu z domieszką i kompozytu grafitowego. Materiał wpływa na wagę rakiety, a zarazem na komfort gry. Najcięższe będą te ze stopu z dodatkiem aluminium, czy z samego aluminium (ok.180 g) - są one solidne i niedrogie. Nieco lżejsze są z grafitu, ale cena w tym przypadku rośnie nawet dwukrotnie. Grafitowe rakiety są mniej elastyczne niż aluminiowe i nie tak solidne. Grafit z domieszką jest nieco bardziej solidnym tworzywem niż sam grafit, dzięki czemu rakieta nie jest tak podatna na pęknięcia. Do opisu rakiety z kompozytu najlepiej pasuje określenie średni — taka rakieta ma średnią wagę i średnią cenę, jest cięższa niż ta z aluminium, ale lżejsza niż z grafitu.
Jaka rakieta do squasha na początek?
Osobom, które dopiero zaczynają przygodę ze squashem, a do tego mają drobną, niezbyt umięśnioną sylwetkę, zaleca się lekką rakietę lub o średniej wadze. Może to być rakieta ważąca 120 g lub 150 g. Taka waga rakiety będzie dobra także dla pań. Ciężkie rakiety będą zdecydowanie lepsze dla panów. Dla początkujących lepsza będzie także rakieta z większą główką (ok. 500 cm²).
Jeśli zaś chodzi o odpowiedni balans, to mocne i pewne odbicie zapewni balans na główkę, co jest dużym ułatwieniem dla amatorów.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze