Złamanie Collesa - przyczyny, objawy, leczenie i powikłania
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuZłamanie Collesa to najczęściej występujący typ złamania nasady dalszej kości promieniowej. Jego przyczyną jest upadek na dłoniową część ręki. Jest to uraz wymagający diagnozy i leczenia. Jakie są objawy złamania Collesa?
Złamanie Collesa — co to jest?
Złamanie Collesa to złamanie nasady dalszej kości promieniowej. Jest częstym urazem narządu ruchu, ściślej mówiąc kończyny górnej. W bardzo wielu przypadkach jest ono powiązane z osteoporozą. Objawia się występowaniem silnego bólu, obrzękiem, a niekiedy również deformacją kończyny w okolicach nadgarstka.
Złamanie Collesa — objawy
Złamanie Collesa może dawać o sobie znać w postaci kilku objawów. Wśród tych najczęściej występujących wymienia się: silny ból, obrzęk i bolesne ograniczenie ruchomości w nadgarstku oraz widoczną gołym okiem deformację, gdy doszło do przemieszczonych złamań. Może też pojawić się zaczerwienienie w okolicy stawu nadgarstkowego, a pod skórą może wystąpić krwiak czy też uczucie większej ciepłoty w miejscu objętym uszkodzeniem.
Złamanie Collesa — przyczyny
Do złamania tego rodzaju najczęściej dochodzi podczas upadku na dłoniową część ręki. Ten typ złamania dotyczy w większości kobiet cierpiących na osteoporozę. O wiele bardziej są zatem narażone panie po 50., 60. roku życia, chociaż uraz ten zdarza się także u panów.
Złamanie Collesa — leczenie
Osoba, która ma podejrzenie złamania Collesa, powinna wybrać się do lekarza. Specjalista po wstępnych oględzinach i rozmowie z pacjentem zazwyczaj kieruje go na badanie RTG. Często lekarz zaleca zrobienie zdjęcia także zdrowej dłoni — dla porównania wyglądu obu dłoni. Jeśli zostanie rozpoznane złamanie z przemieszczeniem, należy wykonać kolejne badanie, w postaci tomografii komputerowej, która dokładnie określi stopień uszkodzenia — przemieszczenie kości i liczbę odłamków.
Złamanie Collesa — operacja
Samo leczenie również jest zależne od rodzaju uszkodzenia — złamanie bez przemieszczenia leczy się z pomocą unieruchomienia zazwyczaj na 4–6 tygodni. Złamania z przemieszczeniem wymagają zabiegu chirurgicznego. Operację wykonuje się też wtedy, gdy doszło do złamania nadgarstka. Najmniej inwazyjną metodą stabilizacji jest zastosowanie tzw. drutów Kirschnera, choć wykorzystuje się również specjalne płytki i śruby zespalające.
Złamanie Collesa — powikłania
Niewłaściwe leczenie złamania Collesa może wiązać się z wystąpieniem powikłań, w tym m.in.:
• uszkodzenie nerwów, które mogą wiązać się z zaburzeniami czucia, uczuciem mrowienia, drętwienia czy pieczenia złamanego miejsca,
• kłopoty z właściwym zrostem kości mogące skutkować trwałymi deformacjami,
• ból ręki mimo zakończonego leczenia,
• zwyrodnienia w obrębie stawu promieniowo-nadgarstkowego,
• zwyrodnienia w obrębie stawu promieniowo-łokciowego,
• przykurcz niedokrwienny czyli tak zwany przykurcz Volkmanna (przykurcz niedokrwienny), objawiający się szponowatym ułożeniem ręki, sztywnością i zasinieniem.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze