Kolano skoczka - przyczyny, objawy i leczenie. Bolesna dolegliwość sportowców
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuKolano skoczka to zmiany przeciążeniowe więzadła właściwego rzepki. Powstające tam urazy mogą doprowadzić w konsekwencji do zerwania lub naderwania więzadła. Jakie są objawy kolana skoczka i jak wygląda leczenie?
Kolano skoczka — przyczyny
Kolano skoczka to bolesna dolegliwość, której najczęstszą przyczyną jest zbyt intensywne uprawianie sportu, bez odpowiedniego przygotowania, czy zadbania o ilość regeneracji. Przypadłość ta może być konsekwencją złej techniki ćwiczeń. Problem dotyczy w szczególności osób, które często wykonują skoki i podskoki, dlatego często występuje u siatkarzy, koszykarzy, piłkarzy ręcznych czy nożnych.
Inną przyczyną tego schorzenia są zaburzenia anatomii rzepki lub nieprawidłowości związane z osiowym ustawieniem kończyny dolnej.
Kolano skoczka — objawy
Objawami mogącymi wskazywać na kolano skoczka są bóle zlokalizowane w obszarze więzadła rzepki, czyli w przedniej części stawu kolanowego. Ból może nasilać się po aktywności fizycznej — szczególnie po skakaniu lub wchodzeniu po schodach.
W zależności od obrazu klinicznego, jaki otrzymał pacjent, można rozróżnić 4 główne odmiany — stopnie tej kontuzji. Pierwsza, jeśli ból występuje po zakończonych ćwiczeniach. Druga, gdy bóle pojawiają się przed rozgrzewką i po treningu; trzecia, gdy dolegliwości bólowe towarzyszą pacjentowi podczas ćwiczeń i codziennych czynności. Czwarty stopień kontuzji polega na tym, że kolano boli przez cały czas, a w konsekwencji dochodzi do naderwania bądź zerwania więzadła rzepki.
Poza bólem, najczęściej opisywanym jako kłujący, może wokół kolana pojawić się obrzęk, uczucie sztywności w kolanie i zaburzenia stabilności. Niekiedy, choć stosunkowo rzadko, można odczuć też osłabienie mięśni w łydkach lub w pośladkach.
Kolano skoczka — operacja
Leczenie dopasowuje się w zależności od stopnia kontuzji. I i II stopień zazwyczaj obejmuje leczenie zachowawcze, ochronę, odpoczynek; czasami lekarz może przepisać środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także rehabilitację i fizjoterapię. W przypadku III i IV stopnia, a szczególnie gdy mamy do czynienia z zerwaniem więzadła, trzeba mieć świadomość, że niezbędne będzie podjęcia leczenia chirurgicznego. Zabieg polega na usunięciu uszkodzonych fragmentów tkanki, dzięki czemu możliwe będzie gojenie.
Kolano skoczka — rehabilitacja
Ważnym elementem leczenia kolana skoczka jest rehabilitacja — dla I i II stopnia kontuzji to podstawowa metoda leczenia. W ramach rehabilitacji stosuje się ortezę na kolano, która ogranicza wykonywanie zginania nogi i stabilizuje rzepkę. W ramach rehabilitacji wykorzystuje się także flossling — bandażowanie i masaż poprzeczny.
Kolano skoczka — taping, kinesiotaping
Bardzo pomocne w leczeniu kolana skoczka jest kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne. Polega ono na oklejaniu stawu kolanowego, co ma na celu odciążenie więzadła rzepki. Jest to forma wspomagająca leczenie i należy ją traktować jako element fizjoterapii. Oklejanie kolana wpływa na zmniejszenie ryzyka ponownej kontuzji i przyspiesza regenerację.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze