Rwa udowa - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 3 komentarzeRwa udowa to schorzenie, które może przynosić bolesne dolegliwości. Najpopularniejszym objawem jest ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, który promieniuje do przedniej części nóg oraz do pośladków i łydkek, a czasami nawet do stóp. Jakie są przyczyny rwy udowej, objawy i jak wygląda leczenie?
Rwa udowa — przyczyny
Rwa udowa może mieć kilka przyczyn. Jedną z częstszych jest dyskopatia kręgosłupa, uszkodzenie nerwu udowego np. po złamaniu miednicy, guzie miednicy czy w wyniku pojawienia się krwawienia zaotrzewnego.
Innymi, rzadziej występującymi przyczynami, są zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgów kręgosłupa, miejscowe stany zapalne, niekiedy także choroby zakaźne, cukrzyca, albo zmiany nowotworowe. Do tego schorzenia przyczynia się także niewłaściwy tryb życia, głównie siedzący, brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej oraz błędnie wykonywane ćwiczenia. Nadwagę i otyłość również wskazuje się często jako przyczynę rwy udowej.
Rwa udowa — objawy
Jednym z charakterystycznych objawów rwy udowej jest ból o różnym natężeniu, odczuwalny w odcinku lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa, przechodzący przez przód nóg, wewnętrzną część łydki, kończący się nawet na stopie. Ból może się nasilać w czasie kaszlu, kichania lub śmiania się. Innymi objawami są zaburzenia czucia, uczucie mrowienia i drętwienia kończyn. Czasami pojawiają się także trudności w prostowaniu kolana, czy nawet zanik mięśnia czworogłowego uda. Często objawom towarzyszy ograniczenie ruchomości kręgosłupa.
Rwa udowa — ćwiczenia
Pacjenci zmagający się z rwą udową powinni zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną. Ćwiczenia na rwę udową mają na celu wzmocnienie mięśni w obrębie tułowia, dlatego rekomenduje się wzmacnianie mięśni brzucha i pleców (szczególnie mięśni przykręgosłupowych) oraz uelastycznianie mięśni. Bardzo ważne w profilaktyce jest utrzymywanie poprawnej pozycji ciała, unikanie nagłych skręceń czy pochyleń oraz podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów. Ćwiczenia najlepiej dobrać u fizjoterapeuty, nauczyć się je poprawnie wykonywać i powtarzać samodzielnie w domu.
Rwa udowa — leczenie
W leczeniu rwy udowej duże znaczenia ma właściwa diagnoza. Przy pojawieniu się pierwszych objawów, szczególnie po wystąpieniu bólu, należy się skontaktować z lekarzem rodzinnym, ortopedą, neurologiem lub fizjoterapeutą. W postawieniu prawidłowej diagnozy oraz dopasowaniu metody leczenia może przydać się rezonans magnetyczny. Oprócz rezonansu lekarze zalecają także wykonanie elektromiografii (EMG) lub badania przewodnictwa nerwowego.
Podczas leczenia przepisuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne czy zmniejszające napięcie mięśni. W bardzo trudnych przypadkach stosuje się sterydy. W przypadku silnego bólu ulgę może przynieść podciąganie kolan do brzucha.
Rwa udowa — rehabilitacja
Rehabilitację zaczyna się po atakach bólu. Rekomenduje się wykonywanie masaży, magnetoterapię, zabiegi, które wykorzystują ciepło i zimno (krioterapia), czy falę uderzeniową albo laser. Bardzo rzadko, w niezwykle zaawansowanych przypadkach, w których nastąpiło uszkodzenie nerwów, wymagany jest zabieg chirurgiczny.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze