Metoda wstępnego zmęczenia mięśni

Podczas treningu nie tylko istotny jest sam fakt wykonywania ćwiczeń, ale przede wszystkim sposób, w jaki to robimy. Celem ćwiczeń jest poprawa stanu sprawności i kondycji fizycznej. Niestety, w wielu przypadkach wysiłek fizyczny wkładany w trening nie przekłada się na widoczne efekty. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z aktywności, zamiast przeanalizować, co robili niewłaściwie i jak to poprawić. Trening, aby był skuteczny, musi być dobrze zaplanowany, a ćwiczenia wykonywane w sposób prawidłowy. Dlatego warto zapoznać się z metodą wstępnego zmęczenia mięśni.

Źródło: 123RF

Zmęczenie mięśni a trening

Metoda ta została opracowana w Kanadzie przez cenionego kulturystę Joe Weidera. Zyskała ona bardzo wielką popularność w latach 70. XX wieku. Obecnie jest ona nieco zapomniana, jednak warto sobie o niej przypomnieć, gdy zamierzamy wykonywać ćwiczenia wielostawowe.

CO WARTO WIEDZIEĆ O BÓLU MIĘŚNI?

Joe Weider założył, że z powodu różnego poziomu wytrenowania mięśni oraz stopnia ich wytrzymałości, nie jest możliwe doprowadzenie do upadku wszystkich mięśni biorących udział w ruchu złożonym. Upadek mięśniowy jest to stan, w którym nie jest możliwe już wykonanie ani jednego powtórzenia. W chwili, gdy pomocnicze grupy mięśni osiągną stan ostatecznego zmęczenia, nie jest możliwe zachowanie prawidłowej techniki, mimo że główne grupy mięśni nadal pracują w sposób prawidłowy. Wiedza taka jest bardzo istotna, gdyż dużo nam mówi o bezpieczeństwie i efektywności treningu siłowego.

Jak trenować?

Aby ćwiczenia były efektywne, należy zastosować metodę wstępnego zmęczenia mięśni. Trening należy rozpocząć od jednego lub dwóch ćwiczeń izolowanych, które mają na celu zmęczenie silniejszych mięśni głównych. Ma to na celu wyrównanie poziomu. W następnej kolejności należy zacząć ćwiczenia wielostawowe, pamiętając o ustawieniu odpowiedniego poziomu obciążenia.

Dzięki tej metodzie mniejsze mięśnie pomocnicze osiągają stan zmęczenia w tym samym czasie, co mięśnie docelowe. Ćwiczenia mogą być wykonywane w sposób prawidłowy i bezpieczny. Plusem tej metody jest również to, że pozwala na bardzo szybkie uzyskanie widocznych efektów. Metoda ta pozwala również uniknąć wielu groźnych kontuzji wynikających z przeciążenia mięśni, które mogłyby wyeliminować nas z treningu na wiele tygodni.

Należy zwrócić uwagę na to, że metoda wstępnego zmęczenia mięśni w przypadku osób rozpoczynających ćwiczenia ma trochę mniejsze znaczenie niż w przypadku osób zaawansowanych, ponieważ w początkowej fazie treningu najważniejsze jest prawidłowe opanowanie techniki, a także poprawienie kondycji fizycznej. Osoby muszą się skupić w większym stopniu na prawidłowym używaniu sztangi i atlasu niż na rozbudowie konkretnych grup mięśni. Dlatego, gdy mamy zamiar rozpocząć pracę nad własnym ciałem, warto poprosić o pomoc doświadczonego trenera, który nie tylko opracuje odpowiedni plan treningu, ale podpowie też, kiedy należy wprowadzić metodę wstępnego zmęczenia mięśni.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Przyczyny bólu mięśni i stawów Czym są kurcze cieplne mięśni? Zawał serca Joga Arytmia serca Na czym polega step aerobik? Joga w pigułce dla początkujących Jak ćwiczyć jogę w domu? Jak ćwiczyć aerobik w domu? Jak ćwiczyć ABT w domu? Przyczyny skurczów łydek w ciąży Fitness Sposoby na kolkę Ból nóg u mężczyzn Do czego służy stepper? Skurcze mięśni w wodzie – zapobieganie Dlaczego warto pływać? Przyczyny skurczu łydek Przyczyny skurczu mięśni Ćwiczenia idealne na basen Skurcze Czym są ćwiczenia aerobowe?

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Stagnacja treningowa – jak radzić sobie z brakiem efektów Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Ćwiczenia na pośladki czyli piękny tył domowymi sposobami Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis Płaski brzuch w miesiąc - wyzwanie, zasady, plan treningu Co jeść po treningu – regeneracja, uzupełnienie minerałów, czas, przepisy Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ?