Skurcze mięśni w wodzie – zapobieganie
IWONA SZADKOWSKA • dawno temuNagłe napięcie mięśni w czasie pływania może doprowadzić do utonięcia. Skurczom można jednak skutecznie zapobiec.
Skurcze mięśni określane są jako bolesne, mimowolne i nagłe napięcie mięśnia lub całej ich grupy. Mogą pojawić się również w czasie pływania, co prowadzi do ograniczenia lub nawet niemożliwości wykonania jakiegokolwiek ruchu w wodzie. W przypadku pływaków najczęściej dochodzi do skurczu mięśni ud i pośladków, stawów kolanowych oraz mięśni kończyn górnych.
Przyczyny skurczu mięśni w czasie pływania
Nagła zmiana temperatury – o szoku termicznym mówi się zwłaszcza w kontekście wypoczynku nad wodą w czasie upalnych dni. Organizm skurczem mięśni reaguje, gdy dojdzie do nagłej zmiany temperatury, np. gdy mamy rozgrzane ciało i wejdziemy do zimnego morza. Istotne jest zatem, by wchodzić do wody stopniowo.
Zachwiana równowaga wodno-elektrolitowa – niedobór magnezu jest częstą przyczyną skurczów mięśni, wpływa on bowiem na pobudliwość mięśniowo-nerwową. Magnez jest ponadto niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni – jest odpowiedzialny za proces przewodzenie sygnałów wysyłanych do komórek nerwowych ulokowanych w mięśniach. Do zachwiania równowagi wodno-elektrolitowej dochodzi najczęściej wskutek nieodpowiedniej diety, ubogiej w żelazo, potas, wapń, magnez i cynk. Za wypłukiwanie magnezu z organizmu odpowiada ponadto alkohol i kawa.
Przetrenowanie – w wyniku zaburzenia kontroli nerwowo-mięśniowej dochodzi do przemęczenia organizmu, czego efektem mogą być nagłe skurcze mięśni.
Zaburzenia układu krążenia – skurcze mięśni pojawiają się również w przebiegu takich chorób jak zapalenie żył lub zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic.
Jak zapobiegać skurczom mięśni?
Skurcze mięśni nie są miłym doświadczeniem, a jeśli dochodzi do nich w wodzie – stanowią również poważne zagrożenie dla życia. Jak zatem zapobiegać nagłym skurczom mięśni?
Do wody wchodź zawsze co najmniej godzinę po zjedzeniu obfitego posiłku. To zminimalizuje ryzyko wystąpienia kolki, a więc i ostrego bólu spowodowanego skurczem mięśni gładkich.
Jeśli planujesz intensywny trening w wodzie, zawsze poprzedź go rozgrzewką.
Pływając więcej niż 30 minut, należy robić co najmniej 5-minutowe przerwy, wykonując masaże rozluźniające mięśnie.
Zadbaj, by twoja dieta była bogata w cenne pierwiastki, tj. magnez, cynk, wapń, potas i żelazo. Pij świeże soki, jedz kasze, nabiał i zielone jarzyny.
Ogranicz spożycie soli (jej maksymalna dawka dobowa to jedna płaska łyżeczka).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze