Nauka pływania dla dorosłych - od czego zacząć? Jak to wygląda?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzNauka pływania wciąż kojarzy się z zajęciami dla dzieci. Tymczasem od kilku lat niezwykle popularna staje się nauka pływania dla dorosłych. I bardzo dobrze! Mało jest sportów tak wszechstronnych i tak zdrowych jak pływanie. Nigdy nie jest za późno, żeby nauczyć się pływać! Od czego zacząć?
Już dobrze zaczynasz, bo szukasz informacji na ten temat! Pływanie to jedna z najbardziej korzystnych dla zdrowia form aktywności fizycznej. Wszechstronnie wzmacnia organizm, koryguje wady postawy i im przeciwdziała, znakomicie redukuje tkankę tłuszczową, zwiększa naszą wydolność oddechową, modeluje sylwetkę. Nauka pływania dla dorosłych często dotyczy osób walczących z nadwagą lub otyłością. Ruch w środowisku wodnym jest dla takich osób jedną z nielicznych wskazanych aktywności, bez ryzyka przeciążenia układu kostno-stawowego.
Jak zacząć naukę pływania dla dorosłych?
Niezależnie od tego, jaki cel kryje się za Twoim pływaniem, czy chcesz się po prostu zrelaksować, czy uzyskać określone wyniki/efekty, to do nauki pływania trzeba podejść bardzo serio. To jeden z tych sportów, w których prawidłowa technika wykonywania ruchów bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo i komfort jego uprawiania. Dlatego nasza pierwsza podstawowa rada brzmi: naukę pływania dla dorosłych powinno się zacząć pod okiem wykwalifikowanego instruktora.
Nauka pływania dla dorosłych od podstaw przebiega w kilku etapach. Najpierw musisz oswoić się ze środowiskiem wodnym i przełamać ewentualne bariery psychiczne przed przebywaniem i poruszaniem się w wodzie. Instruktor będzie ci zadawać różne ćwiczenia, dzięki którym nauczysz się "czuć wodę" i nabierzesz pewności ruchów. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że wyporność i opór, jaki stawia woda, sprawiają, że czucie własnego ciała w środowisku wodnym jest zupełnie odmienne.
Kiedy już w ramach wspomnianej adaptacji, nauczysz się leżeć na wodzie i poczujesz się w niej komfortowo, przyjdzie czas na naukę poprawnego oddychania. Dalej instruktor będzie nauczał podstaw każdego ze stylów pływackich, począwszy od kraula i żabki (te uznawane są na najprostsze), po grzbiet i styl motylkowy (tzw. delfin). Na początkowym etapie nauki na pewno przydadzą ci się deska do pływania czy też tzw. makaron, czyli długa, piankowa rurka, którą można włożyć pod ramiona i dzięki temu utrzymywać się na wodzie. Z czasem można włączyć do nauki inne akcesoria do pływania, np. płetwy czy łapki.
Ile trwa nauka pływania dla dorosłych?
Jak to zwykle bywa, odpowiedź brzmi "to zależy". Zależy od tego, z jakiego poziomu ogólnej sprawności fizycznej startujesz, czy miałeś/aś już wcześniej jakieś doświadczanie w poruszaniu się w wodzie, czy boisz się wody, itd. Spróbujmy to jednak jakoś uśrednić. Doświadczeni instruktorzy szacują, że aby opanować postawy dwóch stylów pływackich i poczuć się pewnie w wodzie, należy zarezerwować sobie czas na 2–3 wizyty na basenie w tygodniu, przez ok. 2–3 miesiące. Taki czas trwania kursu przyjmuje się za optymalny. Niemniej, nauka pływania dla dorosłych może równie dobrze trwać całe życie! Bo zdobycie umiejętności to jedno, ale przecież potem można je wciąż doskonalić czy uczyć się dodatkowych elementów, np. nawrotów czy skoków do wody.
Ile kosztuje nauka pływania dla dorosłych?
Trzeba otwarcie przyznać, że zajęcia z wykwalifikowanym czy instruktorem nie należą do tanich rozrywek. Koszt nauki do pływania dla dorosłych zależy od klasy instruktora, ale przede wszystkim od tego, czy są to zajęcia indywidualne, czy grupowe. W przypadku indywidualnych lekcji z instruktorem, trzeba się liczyć z kosztem rzędu ok. 100 zł za 45-minutowe lekcje. W przypadku zajęć grupowych będzie to połowa lub nawet 1/3 tej ceny. Trzeba jednak pamiętać, że do kosztu samej lekcji, trzeba dodać cenę wejścia na basen.
MS
Zobacz, jak prawidłowo wykonać pompki. Ćwiczenie demonstruje trenerka z Calypso Fitness Club
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze