Pływanie kraulem - co daje? Jak wygląda poprawna technika?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuPływanie kraulem to świetny sposób na rekreację w wodzie, jeszcze lepszy na schudnięcie, ale świetny także na wygrywanie zawodów pływackich czy triathlonowych. Niezależnie od tego, jaki jest Twój cel, musisz znać poprawną technikę tego stylu. Bez niej nie będzie ani miło, ani szybko, ani zdrowo. Zobacz, na co zwrócić uwagę i co daje pływanie kraulem.
Kraul jest najszybszym ze wszystkich stylów pływackich. Nie bez powodu na zawodach w konkurencji "styl dowolny" zawodnicy wybierają właśnie kraula i osiągają zawrotne prędkości. Rekord świata na 50 metrów stylem dowolnym wynosi niespełna 21 sekund (20,91)! Ale prawdą jest też to, że jeśli nauczymy się poprawnej techniki, możliwe jest pływanie kraulem bez zmęczenia. No prawie.
Pływanie kraulem krok po kroku
Poprawne pływanie kraulem wymaga koordynacji ruchów ciała z oddechem. Zacznijmy od ruchów ciała.
Trzeba położyć się na wodzie na brzuchu. Głowa powinna leżeć swobodnie na wodzie, w linii tułowia. Tak zresztą będzie przy wykonywaniu wszystkich ruchów w trakcie płynięcia tym stylem — trzeba skupić się na tym, by nie zadzierać głowy do góry, a poruszać nią tylko nieznacznie na boki.
Cała sylwetka pływaka powinna być wyprostowana, place u nóg obciągnięte, a place dłoni złączone, na wzór płetw (w ten sposób efektywniej pracują w wodzie).
Ramiona w kraulu pracują naprzemiennie. Jedną rękę przesuwamy wyprostowaną przed siebie, nad głowę, jakbyśmy chcieli sięgnąć dłonią jak najdalej. Przeciągamy ją potem (lekko zgiętą w łokciu) pod sobą i na wysokości bioder zginamy, wynurzając z wody łokieć, a potem całe ramię. Przenosimy je nad wodą do przodu i znowu zanurzamy, daleko przed sobą. I tu sekwencja się powtarza. To samo robi druga ręka tylko naprzemiennie — gdy jedna ręka zanurza się z przodu, łokieć drugiej wychodzi nad taflę wody.
Ruchy nóg są również naprzemienne, ale nieco prostsze. Odbywają się w płaszczyźnie pionowej, w górę i w dół — przypominając pionowe nożyce. Kolana powinny być lekko ugięte, a noga powinna poruszać się cała, od biodra, nie tylko od kolana.
Najtrudniejszym elementem nauki techniki pływania kraulem jest skoordynowanie powyższych ruchów z oddychaniem, czyli pracą głowy i tułowia. Moment, w którym unosimy łokieć w górę, nad wodę, to moment, w którym nasza głowa powinna skręcić się delikatnie w stronę unoszonego łokcia i zaczerpnąć powietrza. Potem twarz wraca pod wodę i następuje długi wydech (wydech powinien trwać minimum dwa razy dłużej niż wdech).
Pływanie kraulem bez zanurzania głowy zwane jest kraulem ratowniczym i nie powinno się go stosować w pływaniu rekreacyjnym czy zawodniczym. Wymaga niezwykłej siły mięśniowej oraz koordynacji i istotnie obciąża kręgosłup w odcinku szyjnym i lędźwiowym.
Pływanie kraulem — efekty
Zalety pływania kraulem są wszechstronne, bo dotyczą nie tylko zdrowia i kondycji fizycznej, ale także wyglądu. Pływanie kraulem w naturalny sposób (ruchy w kraulu są zgodne z wzorcami ruchowymi człowieka) rzeźbi sylwetkę i wzmacnia mięśnie ramion, grzbietu, brzucha oraz nóg. Przeciwdziała wadom postawy. Zwiększa naszą wydolność oddechową, przez co mamy lepiej dotleniony organizm. Zwiększa też ukrwienie narządów. W końcu podkręca metabolizm i pozwala efektywnie schudnąć.
Ile kalorii spala pływanie kraulem?
Pływanie kraulem to dobra aktywność ruchowa dla wszystkich, którzy chcą schudnąć. Przykładowo 70-kilogramowa osoba może spalić ok. 290 kcal w ciągu zaledwie 30 minut pływania umiarkowanym tempem. A to oznacza, że jest to niezwykle efektywny sposób gubienia zbędnych kilogramów. Dość powiedzieć, że aby spalić tyle kalorii, jeżdżąc spokojnym tempem na rowerze, Twój trening musiałby trwać ponad godzinę. Szczególnie dobre efekty jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej uzyskasz, jeśli zastosujesz zmienne tempo pływania i poprzeplatasz wysiłek tlenowy z beztlenowym. To tzw. interwałowy trening.
MS
Jak prawidłowo wykonać plank? Ćwiczenie demonstruje trenerka z Calypso Fitness Club. Zobacz!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze