Techniki pływania kraulem. Czy umiesz prawidłowo pływać stylem dowolnym?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuKraul jest najszybszym stylem w pływaniu. Opanowanie techniki pływania kraulem nie należy może do najłatwiejszych, ale gdy się to zrobi, szybko docenia się efekty. Jak wygląda technika pływania kraulem?
Technika pływania kraulem na piersiach
Technika pływania to podstawa w przypadku każdego stylu pływania, czy sportu. Bardzo ważne jest poprawne ułożenie ciała — sylwetka pływaka musi być wyprostowana.
Za prędkość w 70 proc. odpowiada praca rąk, to głównie one pracują na to, by przemieszczać się do przodu. Tylko 30 proc to praca nóg. Ręce pracują naprzemiennie — każda z nich ma do wykonania 3 ruchy: pierwszy ciągnie, drugi odpycha, trzeci wraca.
Technika pływania kraulem — praca nóg
Choć praca nóg jest mniej odpowiedzialna za prędkość, to ma także znaczenie i nie wolno o niej zapominać. Ruchy nóg można porównać do ćwiczenia, które większość z nas pamięta z zajęć wychowania fizycznego — mowa o tak zwanych "nożycach". Różnica jednak polega na tym, że są to nożyce wykonywane w wodzie. Ruchy nóg powinny być szybkie, a palce stóp obciągnięte.
Technika pływania kraulem — oddech
Podczas pływania kraulem powinno się mieć głowę zanurzoną w wodzie. Dopiero, gdy jest czas na zaczerpnięcie oddechu, powinno się obrócić na bok w stronę ręki, która jest nad wodą. Prawidłowe oddychanie jest bardzo ważne w czasie pływania tym stylem. Niestety, wiele osób popełnia błąd i oddycha w nieprawidłowy sposób. Oddech powinien być naprzemienny, raz z prawej, a następnie z lewej strony. Powietrza nabiera się co trzy ruchy rąk, zmieniając strony (jest to jeden cykl ruchowy).
Technika pływania kraulem na grzbiecie
Kraulem można także pływać na grzbiecie. Praca ramion i nóg jest w tym stylu naprzemianstronna. Jeśli chodzi o nogi, to pracują z góry na dół i z dołu na górę. Praca rąk wygląda podobnie — oba ramiona zataczają koła 360 stopni. Gdy jedna kończyna "wiosłuje", druga jest w przygotowaniu. Następnie, gdy wiosłująca ręka zanurza się w wodzie po wykonaniu cyklu, druga rusza w drogę.
Ze względu na to, że podczas pływania na plecach głowa znajduje się cały czas nad powierzchnią wody — mowa tu oczywiście o twarzy i ustach, to nie ma tak dużych problemów z oddychaniem.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze