Style w pływaniu - 5 najpopularniejszych stylów pływackich. Czym się różnią?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzJest 5 stylów w pływaniu, które są najpowszechniejsze. Jest to kraul, styl klasyczny (żabka), grzbietowy, motylkowy i szczególnie popularny wśród dzieci piesek. Dowiedz się, czym się wyróżniają!
Style w pływaniu: styl grzbietowy
Styl grzbietowy to jeden z łatwiejszych do opanowania pod względem techniki stylów pływackich. Polega na tym, że płynie się na plecach. W czasie pływania na grzbiecie zaangażowane do pracy są niemal wszystkie mięśnie całego ciała. Ten styl szczególnie dobrze wpływa na kręgosłup, wzmacniając go i korygując wady postawy. Podstawą jest oczywiście właściwa technika — ciało powinno znajdować się w jednej pozycji, w tej samej linii podczas wykonywania ruchów rękami i nogami. Biodra nie mogą opadać, ponieważ wpłynie to negatywnie na utrzymanie tej pozycji.
Za przemieszczanie się do przodu w wodzie odpowiedzialne są głównie ramiona — po ich stronie jest znaczna część pracy. Wykonują naprzemiennie ruchy raz prawą, raz lewą ręką. Ruch rozpoczyna się od wynurzenia ramienia z wody, zaraz za nim podąża ręka, która powinna być wyprostowana. Zatacza koło nad wodą i ponownie wędruje do wody. Ramię, zanurzając się w wodzie, ma być wyprostowane w stawie łokciowym. Dopiero jak odepchnie wodę do dołu, może się ugiąć. Nogi zaś wykonują nieustanne ruchy — w górę i w dół, a ten ruch ma przypominać "nożyce". Podczas pływania głowa może być lekko zanurzona w wodzie, ale twarz powinna być nad jej powierzchnią, co umożliwia oddychanie.
Style w pływaniu: styl klasyczny (żabka)
Żabka jest najbardziej popularnym stylem w pływaniu, szczególnie lubianym przez osoby, które nie są zaawansowanymi pływakami. Pod względem techniki nie jest bardzo wymagająca, ale i tak wiele osób popełnia błędy. Generalnie, podczas pływania stylem klasycznym zanurzamy i wynurzamy głowę z wody, ponieważ nie powinno się pływać z głową nad wodą przez cały czas. Ruchy rąk można porównać do odgarniania wody, co daje siłę napędową umożliwiającą przesuwanie się do przodu. W momencie wynurzania łokcie mają znaleźć się w pobliżu tułowia, na wysokości maksymalnie barków. Dzięki temu można zaczerpnąć powietrza podczas wybicia nad taflą wody.
Pływanie żabką angażuje oczywiście także nogi. Rozszerza się je na boki, ale nie w maksymalnym zakresie — ma to być lekki rozkrok. Ruch polega na przyciągnięciu stóp w stronę pośladków, następnie trzeba je skierować ku górze, w mniejszym zaś stopniu na boki. Pływanie żabką dobrze działa na wzmocnienie mięśni klatki piersiowej, mniej pracują tutaj mięśnie grzbietu.
Style w pływaniu: kraul
Kraul, choć nie jest łatwym do opanowania stylem pływania, jest jednocześnie najszybszym stylem. Podstawą jest prawidłowe ułożenie ciała i praca ramion. Za prędkość w 70 proc. odpowiada praca rąk, a jedynie w 30 proc. nogi. Ręce pracują naprzemiennie — każda z nich ma do wykonania 3 ruchy: pierwszy ciągnie, drugi odpycha, trzeci wraca. Ruchy nóg można porównać do wykonywania ćwiczenia zwanego "nożycami", z tą różnicą, że są to nożyce w wodzie. Ruchy nóg powinny być szybkie. Warto pamiętać również o trzymaniu obciągniętych palców u stóp.
Podczas pływania kraulem istotne jest oddychanie. Bardzo wiele osób popełnia błąd i oddycha w nieprawidłowy sposób. Oddech powinien być naprzemienny, raz z prawej, a następnie z lewej strony. Powietrza nabiera się co trzy ruchy rąk, zmieniając strony (jest to jeden cykl ruchowy).
Style w pływaniu: piesek
Piesek to styl w pływaniu, który kojarzy się głównie z dziećmi. To właśnie maluchy, uczące się pływać, wybierają sobie najczęściej ten styl do poruszania się w wodzie. Ruchy przypominają te wykonywane przez naszych czworonożnych przyjaciół. Nie są trudne i skomplikowane. Płynie się na brzuchu, trzymając klatkę piersiową na wodzie. Ręce pracują w górę i dół na zmianę, wykonując niewielkie koła. Nogi zaś robią ruch nieco przypominający nożyce w wodzie.
Pieskiem nie da się popłynąć szybko, trudno z nim o dalekie wyprawy, ale dzieciakom dają dużą frajdę.
Style w pływaniu: styl motylkowy
Styl motylkowy, zwany również delfinem, to wymagający pod względem techniki styl pływacki. Opanowanie poprawnej techniki zapewnia jednak szybkość w pływaniu. Podczas pływania motylkiem pracuje całe ciało, które wykonuje płynne, sinusoidalne ruchy, doskonale zsynchronizowane. Płynąc delfinem łączy się ruch obiema rękami z odbiciem nogami — ważne, aby robić to jednocześnie.
Oglądając pływaka, który porusza się tym stylem można odnieść wrażenie, że wyrzuca ręce nad wodą. Pomiędzy tymi ruchami ciało unosi się do góry i wtedy należy złapać oddech. Jeśli chodzi o pracę nóg, to podobnie jak w kraulu sporo od nich zależy. Nogi w motylku są złączone podczas pływania. Każdy ruch nóg musi być symetryczny i dopasowany do ruchu rąk — jeden cykl ramion to dwa cykle pracy nogami.
DD
Jak prawidłowo wykonać plank? Ćwiczenie prezentuje trenerka z Calypso Fitness Club. Zobacz!
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze