Styl grzbietowy - technika, praca rąk i nóg oraz efekty
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuStyl grzbietowy ma wiele walorów prozdrowotnych, m.in. wzmacnia kręgosłup i mięśnie całego ciała, koryguje wady postawy, przyspiesza odchudzanie i metabolizm oraz poprawia kondycję. Jak wygląda technika pływania tym stylem?
Styl grzbietowy pływanie
Styl grzbietowy to jedyny styl pływacki, w którym płynie się na plecach. Nie jest bardzo wymagający pod względem techniki. Jeśli wszystkie ruchy wykonuje się poprawnie, przynosi bardzo korzystne efekty. Szczególnie polecany jest na wzmocnienie kręgosłupa. Podczas pływania tym stylem pracują jednak mięśnie całego ciała. Wśród największych zalet pływania na plecach wymienia się: wzmacnianie kręgosłupa i mięśni całego ciała, poprawę kondycji, korygowanie wad postawy, przyspieszenie metabolizmu, redukcję cellulitu i wysmuklenie sylwetki.
Styl grzbietowy — technika
Podczas pływania stylem grzbietowym trzeba zadbać o właściwą technikę. Przede wszystkim ciało podczas pływania powinno znajdować się w jednej pozycji, cały czas w tej samej linii. Chodzi o to, by podczas wykonywania jakichkolwiek ruchów biodra nie opadały — w przeciwnym razie trudniej będzie o poprawną pozycję. W stylu grzbietowym pracują mięśnie niemal całego ciała, zarówno tułów, ręce, ramiona, jak i nogi. Podstawowy ruch charakterystyczny dla tego stylu polega na odpychaniu się rękami, jednocześnie łącząc to z bezustanną pracą nóg i z ruchami tułowia. W czasie, gdy ręka wykonuje ruch do tyłu, ciało w delikatny sposób powinno przechylić się właśnie w tę stronę.
Styl grzbietowy — praca rąk
Ręce są bardzo mocno zaangażowane podczas pływania stylem grzbietowym. Dlatego ważne jest, by wszystkie ruchy wykonywać poprawnie technicznie. Ruch rozpoczyna się od wynurzenia ramienia z wody, zaraz za nim podąża ręka, która powinna być wyprostowana. Wykonuje ona ruch kolisty nad wodę i ponownie wędruje do wody. Przy zanurzeniu ręki jako pierwszy do wody wchodzi mały palec, potem ręka wykonuje ruch zagarniania wody. Ręka ma popchnąć wodę do dołu i dopiero wtedy może się ugiąć. Na wysokości biodra ręka znów powinna być w wyprostowanej pozycji. To był ruch dla jednej ręki krok po kroku. Po zakończeniu pracy jedną ręką, przechodzi się do pracy drugą w ten sam sposób.
Styl grzbietowy — praca nóg
Podczas pływania nie wolno zapominać o pracy nóg. Obie kończyny dolne wykonują nieustanne ruchy — w górę i w dół; ten ruch ma przypominać "nożyce". Tułów w czasie pływania powinien się delikatnie zanurzać w tym kierunku, w którym jedna z rąk wykonuje ruch. Głowa zaś może być lekko zanurzona w wodzie, ale twarz powinna być nad jej powierzchnią. Ułożona powinna być tak, by stanowić przedłużenie kręgosłupa.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze