Nauka pływania dla dzieci - kiedy i jak zacząć?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuNauka pływania, podobnie jak nauka jazdy na rowerze, uważana jest za niemal obowiązkowy punkt w planie aktywności małego dziecka. Mało jest sportów, które tak korzystnie wpływają na rozwój i zdrowie naszych pociech. W jakim wieku i jak zacząć naukę pływania? Podpowiadamy!
Pływanie uznawane jest za jedną z najzdrowszych aktywności fizycznych. Szczególnie korzystny wpływ ma na organizm dziecka. Niweluje wady postawy i przewidziała ich powstawaniu, wszechstronnie wzmacnia i uelastycznia mięśnie całego ciała, zwiększa wydolność płuc, kształtuje koordynację i ogólną sprawność organizmu. Mówiąc krótko, nauka pływania zdecydowanie powinna znaleźć się planie zajęć Twojego dziecka.
Kiedy rozpocząć naukę pływania?
Wielu rodziców zastanawia się, od jakiego wieku nauka pływania ma realny sens. Grupowe zajęcia pływackie dla najmłodszych dzieci dedykowane są już 3-latkom. I to właśnie wiek 3–4 lat uważa się za właściwy moment na rozpoczęcie nauki pływania. Dzieci w tym wieku są już na tyle rozwinięte – fizycznie, psychicznie, a także społecznie — że są w stanie samodzielnie, aktywnie uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach.
Nauka pływania dla niemowląt
Trochę innym tematem jest nauka pływania dla niemowląt. Ciężko tu bowiem mówić o faktycznym "pływaniu". Niemowlę po prostu przebywa w wodzie i oswaja się z nią. Wszystko odbywa się oczywiście z pomocą, a dokładnie na rękach osoby dorosłej — rodzica, opiekunka lub instruktora. Nauka pływania dla niemowląt jest wskazana dla dzieci już od 2–3 miesiąca życia! Warto zacząć ją tak wcześnie, by dziecko nie zdążyło nabrać obaw wobec środowiska wodnego. Do ok. 6–8 miesiąca życia dziecko posiada odruch z życia płodowego, polegający na swobodnym czuciu się w wodzie i nieotwieraniu ust podczas zanurzenia się w wodzie. Później ten odruch zanika.
Nauka pływania od czego zacząć?
Wróćmy jednak do nauki pływania w szerszym znaczeniu. Od czego należy zacząć? Na pewno od znalezienia godnej zaufania szkółki lub trenera pływania. Pierwsze kroki trzeba stawiać pod okiem wykwalifikowanego instruktora, bo bezpieczeństwo w wodzie jest sprawą kluczową. Na początku instruktor będzie oswajał dzieci z wodą, uczył ich leżenia na wodzie, zaczerpywania i wydmuchiwania powietrza. Dopiero w drugim etapie przychodzi czas na naukę stylów pływackich.
Nauka pływania — jaki styl pierwszy?
Naukę pływania zaczyna się zazwyczaj od kraula — a dokładnie od nauki nożycowej pracy nóg do kraula, z deską w rękach. Kraul to najprostszy do opanowania styl pływacki, a równocześnie najbardziej efektywny — pozwalający na najszybsze przemieszczanie się w wodzie. Później uczy się żabki oraz stylu grzbietowego, a na końcu stylu motylkowego, który jest najbardziej wymagający fizycznie i koordynacyjnie.
Ile trwa nauka pływania dzieci?
Czas trwania nauki pływania zależy od kilku czynników. Po pierwsze od charakteru dziecka – czy jest lękliwe czy odważne i żywiołowe. U tych drugich nauka będzie oczywiście przebiegała szybciej. Innym ważnym czynnikiem jest sprawność dziecka – jak jest skoordynowane, jak silne, jak wytrzymałe i czy miało wcześniej doświadczenia w poruszaniu się w wodzie. Istotne są także czynniki zewnętrzne, tj. gdzie się odbywa nauka, jaka jest temperatura wody, czy dziecko czuje się tam komfortowo i wreszcie jaka jest relacja dziecka z instruktorem. To wszystko ma wpływ na czas trwania nauki pływania. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko nauczyło się pływackich podstaw, trzeba przygotować się na około trzy miesiące zajęć, po minimum dwie lekcje w tygodniu (każda lekcja powinna trwać ok. 45 minut). Ale jeśli ma pływać skutecznie i dobrze technicznie, to na zajęcia powinno chodzić regularnie. Wpisując takie lekcje na stałe w grafik dziecka, zadbamy też o jego kondycje fizyczną i zdrowie.
MS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze