Styl dowolny w pływaniu - który styl może być stylem dowolnym?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuStyl dowolny w pływaniu to nie nazwa stylu pływackiego. To określenie dowolności wyboru stylu podczas zawodów pływackich. Jednak obowiązują tu pewne przepisy i obostrzenia. Z jakich stylów można wybierać?
Styl dowolny w pływaniu
Styl dowolny w pływaniu nie jest związany z konkretnym stylem pływackim. Jest to termin odnoszący się do zawodów w pływackich. Najprościej można to wyjaśnić w następujący sposób — zawodnik może płynąć żabką, czyli stylem klasycznym, grzbietowym oraz motylkowym. Najczęściej zawodnicy jako styl dowolny wybierają kraula, który jest najszybszym stylem pływackim.
Styl dowolny — przepisy
Jeśli chodzi o zasady wyboru dowolnego stylu, to biorą one pod uwagę kilka przepisów dotyczących techniki — zawodnik nie może podczas wybranego stylu chodzić po dnie, nurkować na odległość większą niż 15 metrów, podciągać się na linie torowej, nie może też wykorzystywać podczas pływania żadnych przyrządów, które mogą wpłynąć na zwiększenie szybkości. Uczestnik nie może swoim pływaniem przeszkadzać innemu zawodnikowi, który bierze udział w zawodach i płynie na innym torze. Zdyskwalifikowany zostaje także wtedy, gdy wystartuje przed sygnałem obwieszczającym start.
Styl dowolny — technika
Ze względu na to, że styl dowolny może być dowolnie wybranym stylem przez pływaka, trudno mówić o technice tego stylu. Najpopularniejszym wyborem w ramach stylu dowolnego jest jednak kraul i jego technikę warto poznać. Prawidłowe i precyzyjne wykonywanie ruchów w pływaniu kraulem gwarantuje szybkość poruszania się do przodu. Jednak są to ruchy wymagające i trudne do nauczenia.
Podstawą jest właściwe ułożenie ciała i praca ramion. W tym przypadku za prędkość w 70 proc. odpowiada praca rąk, a jedynie 30 proc. należy do kończyn dolnych, dlatego prawidłowa praca rąk jest bardzo ważna. Ręce pracują naprzemiennie — każda z nich ma do wykonania 3 ruchy: pierwszy ciągnie, drugi odpycha, trzeci wraca. Ruchy nóg można porównać do wykonywania ćwiczenia zwanego "nożycami". Powinny one być dynamiczne. Pamiętać trzeba także o obciągniętych palcach u stóp.
Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku oddychanie — aby poprawnie pływać, należy się nauczyć oddechu w sposób naprzemienny, raz z prawej a następnie z lewej strony, oddech bierze się co trzy ruchy rąk, zmieniając strony (jest to jeden cykl ruchowy).
DD
Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze