Pływanie żabką - na co pomaga, a na co szkodzi?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 8 komentarzyPływanie żabką, jak każdym innym stylem pływackim, niesie za sobą masę korzyści zdrowotnych. Ale przy niepoprawnej technice może także zaszkodzić. Dowiedz się, jak są zalety pływania żabką i na co zwrócić uwagę, by nie zrobić sobie krzywdy.
Wbrew pozorom, pływanie żabką, jak popularnie nazywa się styl klasyczny, jest niezwykle wymagające technicznie. Zawodowi pływacy mówią wręcz, że jest najtrudniejszym do opanowania stylem pływackim. Co w nim tak skomplikowanego? Koordynacja.
Pływanie żabką — technika
Zanim rozpiszemy się o zaletach i wadach pływania żabką, skoncentrujmy się na prawidłowej technice tego stylu, byśmy mieli jasność, o czym tak naprawdę jest mowa.
W pływaniu żabką ruch zaczyna się od wynurzenia głowy i nabrania powietrza, wraz z jednoczesnym wypchnięciem wyprostowanych rąk, pod wodą, nad głowę. Staramy się wówczas sięgnąć dłońmi w przód najdalej, jak to tylko możliwe. Potem dłonie prowadzą ramiona łukiem na boki. Głowę chowamy pod wodę. Na wysokości klatki piersiowej uginamy ramiona i zanurzamy je głębiej, "chowając" pod klatkę piersiową. Stamtąd wypychamy je do przodu nad głowę i to już jest początek nowej sekwencji ruchów.
Jeśli chodzi o pracę nóg, to ona właśnie najbardziej przypomina ruch kończyn dolnych żaby. W tym samym momencie, kiedy wypychamy w przód ręce, nogi uginamy w kolanach i podciągamy je w kierunku tułowia. Następnie energicznie wypchamy je do tyłu, na boki i łączymy je potem z tyłu, wyprostowane. Stąd ponownie je podkulamy i sekwencja się powtarza.
Tak właśnie wygląda poprawne pływanie żabką. Nie ma co ukrywać, nie jest to najprostszy styl pływacki. Najtrudniejszym elementem nauki jest sposób oddychania. Jeśli zależy Ci na przyswojeniu poprawnej techniki, warto zdecydować się na zajęcia z wykwalifikowanym instruktorem.
Co daje pływanie żabką?
Pływanie żabką jest stylem symetrycznym, zatem podczas pływania prawa i lewa strona ciała pracują w taki sam sposób, a kręgosłup nie rotuje się w płaszczyźnie poprzecznej. Znakomicie więc wpływa na niwelowanie wad podstawy i schorzeń kręgosłupa — o ile wykonujemy wszystkie ruchy poprawnie technicznie! Ponadto zwiększa naszą wydolność oddechową, wzmacnia i wysmukla mięśnie i poprawia koordynację ruchową.
No i wreszcie ostatnia kwestia — pływanie to znakomity i bezpieczny sposób na gubienie zbędnych kilogramów. W trakcie pływania nasze ciało jest odciążone osiowo, zatem nawet jeśli walczymy z nadwagą czy otyłością, nie przeciążymy stawów i kręgosłupa. Ruszając się w wodzie, napotykamy większy opór, niż ruszając się na powietrzu, więc nasz wysiłek jest automatycznie większy. Większy wydatek energetyczny wynika także z temperatury otoczenia. Pływamy zazwyczaj w wodzie o temperaturze ok. 26–28°C, więc nasz organizm zużywa dodatkową energię na ogrzanie ciała.
Ile kalorii spala pływanie żabką?
Płynąc klasykiem w wolnym tempie, osoba ważąca 70 kilogramów spali ok. 185–200 kcal. Kiedy podkręciłaby tempo, byłoby to już ok. 360 kcal. Jest to zatem bardzo efektywna aktywność ruchowa z punktu widzenia spalania tkanki tłuszczowej.
Na co szkodzi pływanie żabką?
Często pojawia się pytanie: czy pływanie żabką szkodzi na kręgosłup? Odpowiedź jest prosta: jeśli wszystkie ruchy wykonujesz zgodnie z prawidłową techniką stylu klasycznego, to nie jest to prawda. Jeśli Twoja technika pływania żabką nie jest poprawna, to niestety twój kręgosłup faktycznie może ucierpieć.
Problemy biorą się przede wszystkim z pływania tzw. żabką odkrytą, czyli z głową nad wodą. Wymusza to nienaturalne wygięcie odcinka szyjnego kręgosłupa, co skutkuje nadmiernym napięciem i bólem w tym obrębie ciała. Niesie to też dalsze konsekwencje. Wygięcie odcinka szyjnego, powoduje też pogłębienie lordozy lędźwiowej i tu również może pojawić się ból. Dlatego właśnie tak ważne jest opanowanie prawidłowej techniki tego stylu.
MS
Ten artykuł ma 8 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze