Dlaczego warto pływać?
MICHAŁ DZIURDZIK • dawno temuPływanie to popularna dziedzina sportu lubiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Wymaga opanowania umiejętności, które wiążą się nie tylko z utrzymywaniem się na wodzie, ale także kontrolą nad oddechem. Pływanie samo w sobie ma wiele zalet. Ruch w wodzie angażuje większość partii mięśniowych przy jednoczesnym odciążeniu stawów. Dlatego też tak wielką popularność ma polecany przez specjalistów aerobik w wodzie.
Korzyści wynikające z pływania
Przede wszystkim pływanie jest doskonałym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji. Dzięki niemu mięśnie są w ruchu, ale przyjemność przebywania w wodzie łagodzi wysiłek. Dodatkowo pływanie i aktywności wodne typu aerobik doskonale wpływają na sylwetkę. Dzięki nim możemy zgubić nadmierne kilogramy i wyrzeźbić ciało.
Kolejną zaletą pływania, jakiej nie można pominąć, jest odciążanie stawów. W wodzie mięśnie nadal wykonują pracę dzięki oporowi wody, ale jednocześnie nie jest wywierany nacisk na stawy. Dzięki temu aktywności wodne polecane są również osobom starszym.
W przypadku dzieci największą zaleta pływania jest zdolność korygowania wad postawy. Poza tym jest to lubiana przez dzieci aktywność. Jeśli dziecko zacznie wcześnie pływać, istnieje duża szansa, że w dorosłym życiu będzie to robić regularnie, co korzystnie wpłynie na późniejsze zdrowie i kondycję.
Pływanie ze względu na specyfikę oddechu wpływa na powiększenie pojemności płuc. Regularny wysiłek w wodzie wzmacnia serce i korzystnie wpływa na krążenie. Pływanie ma więc wieloaspektowe działanie zarówno profilaktyczne, jak i rehabilitacyjne.
Jaki styl wybrać?
Dobór odpowiedniego stylu pływackiego zależy od partii mięśniowych, które chcemy wzmocnić. Warto także wziąć pod uwagę umiejętności oraz kondycję i wybrać taki styl, który optymalnie wykorzysta zdolności i wzmocni ciało.
Oto krótki przegląd stylów pływackich:
- styl grzbietowy – pozycja na plechach, twarz nad taflą wody, ruch następuje na skutek wybić nogami i zamachów rąk, najprostsza technika angażująca mięśnie nóg, rąk, pośladków i brzucha,
- styl klasyczny (tzw. żabka) – styl naśladujący sposób pływania żaby polegający na symetrycznych ruchach rąk i nóg, technika angażująca mięśnie grzbietu, klatki piersiowej, rąk i nóg,
- kraul – styl polegający na naprzemiennym ruchu rąk i nóg, jedna z najszybszych technik, angażująca mięśnie grzbietu, brzucha, rąk i nóg,
- styl motylkowy – najtrudniejszy styl, angażujący wszystkie partie mięśniowe, wymagający dużej siły i znakomitej koordynacji.
Aqua aerobik
Jest specyficzną formą aerobiku. Polega na wykorzystaniu cech zwykłego aerobiku (ćwiczenia z instruktorem, w grupie, przy muzyce) w warunkach wodnych. Ten rodzaj aktywności pomaga schudnąć, wymodelować sylwetkę, wzmocnić mięśnie i pozbyć się cellulitu.
Ogromnym plusem jest odciążenie stawów i kręgosłupa, dzięki czemu aerobik w wodzie mogą wykonywać nawet mniej sprawne lub starsze osoby. Dla wielu osób aerobik wodny to jedyna forma ćwiczeń, na jaką mogą sobie pozwolić. Co ważne – nie wymaga on tak naprawdę umiejętności pływania, gdyż wyporność można zapewnić sobie przy pomocy piankowych akcesoriów.
Pływanie to świetna forma aktywności, z którą warto się zaprzyjaźnić. Posiada niezliczoną ilość zalet, które powinny przekonać nawet najbardziej oporne osoby. Właściwości wody sprawiają, że pływać mogą nawet osoby starsze, niepełnosprawne lub o ograniczonej ruchomości stawów. Warto uprawiać tę aktywność, bo pływanie daje zdrowie i kondycję.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze