Styl klasyczny - poznaj zalety pływania żabką i prawidłową technikę

Styl klasyczny to nic innego, jak pływanie żabką. Pływanie stylem klasycznym angażuje do pracy całe ciało. Na co należy zwracać uwagę podczas pływania żabką? Poznaj technikę pływania stylem klasycznym i dowiedz się, jakie najczęściej popełniamy błędy podczas pływania.

Styl klasyczny — pływanie technika
Po pierwsze, zwracamy uwagę na pracę rąk - pływanie żabką zaczyna się od ruchu rąk. Dłonie trzeba mieć złączone jak do modlitwy i wyprostowane. Głowa w tym momencie powinna być w wodzie i znajdować się między rękoma. W kolejnym kroku ręce zataczają koło, przy czym dłonie mają wykonać synchroniczny ruch odpychania wody. Po wykonaniu takiego obrotu ręce wracają do pozycji wyjściowej — dłonie złączone jak do modlitwy.
Po drugie, prześledźmy pracę nóg. Gdy ręce są wyprostowane i znajdują pod wodą, a głowa jest między nimi, uaktywniamy nogi. Należy je ugiąć w kolanach i rozstawić na szerokość barków, aby następnie wykonać ruch polegający na podkurczeniu obu nóg — zginając je w kolanach i jednoczesnym odepchnięciu się od wody. W czasie odpychania od wody ważne jest ułożenie stóp — mają być zadarte.

Warto dodać, że praca nóg to około 80 proc. pracy w pływaniu żabką. Dzięki pracy nóg nabieramy odpowiedniego tempa i poruszamy się do przodu. Praca rąk to właściwie jedynie wsparcie dla nóg. Najtrudniejsze jest jednak połączenie tych dwóch ruchów ze sobą — powinny być one dynamiczne, by płynąć do przodu.
Po trzecie, istotna jest praca głowy. Poprawne ruchy wykonywane głową to coś, o czym nie można zapominać w stylu klasycznym. Głowa podczas pływania raz jest pod wodą, a raz nad nią. Gdy mamy wyprostowane ręce, to głowa powinna być pod wodą, zaś w czasie wykonywania ruchu rękami, głowa ma się unosić nad wodę. Nad taflą należy złapać oddech, a pod wodą wypuścić powietrze ustami.
Styl klasyczny — pływanie nauka
Pływanie stylem klasycznym przynosi korzyści tylko wtedy, gdy jest wykonywane odpowiednią techniką. Opanowanie techniki wymaga trochę czasu, ale warto o to zadbać. Cierpliwość i wytrwałość z upływem czasu zaowocuje doskonałym pływaniem żabką. Nauka prawidłowych ruchów z początku będzie wymagała ciągłego pilnowania kolejności wykonywania ruchów — jest to bowiem bardzo ważne w umiejętnym połączeniu ze sobą wszystkich elementów.

Ćwiczenia doskonalenia pływania żabką obejmować muszą łączenie ze sobą wszystkich elementów; przy wynurzonej głowie wykonuje się ruch nogami, następnie pracują ręce. Przy kolejności ruchów najczęściej pojawiają się błędy techniczne — błędem jest łączenie rąk i nóg w jeden ruch. Wówczas można jedynie podążać w kierunku dna basenu.
Styl klasyczny — błędy podczas pływania
Brak odpowiedniej techniki to przyczyna, która powoduje najwięcej problemów z pływaniem. Wśród najczęściej występujących błędów wymienia się m.in.: niesymetrycznie ułożenie nóg podczas faz ruchu, nieodpowiednie (za małe małe albo za duże) ugięcie nóg w stawach biodrowych, niewłaściwe (za małe albo za duże) rozwarcie kolan podczas wykończenia ruchu przygotowawczego, za szeroki ruch nogami podczas odpychania, zbyt wąski albo nadmiernie szeroki ruch rękami w czasie odpychania, pominięcie ruchu głową w czasie ruchu rąk i tułowia.
Powszechny problem dotyczy także oddychania i koordynacji rąk oraz nóg. Schemat prawidłowej pracy przedstawia się następująco: 1. Ręce, 2. Wdech, 3. Nogi. Na końcu warto wspomnieć o niezbędnym poślizgu po każdym cyklu ruchowym. Pełny cykl polega na odepchnięciu się rękoma od wody, jednocześnie wykonując wdech, w początku ruchu przygotowawczego nóg należy wykonać ruch rękoma do przodu, a następnie przejść do odepchnięcia nogami wykonując wydech do wody i poślizg.

Styl klasyczny — pływanie i zalety
Pływanie stylem klasycznym angażuje do pracy całe ciało. Dzięki temu wzmacniają się mięśnie i stawy, modeluje i wysmukla sylwetkę. Ten styl pływania bardzo skutecznie działa na odchudzanie — przyspiesza proces spalania tłuszczu, poprawia metabolizm i krążenie krwi. Podczas godzinnego treningu można spalić od 400 do nawet 800 kalorii.
Pływanie stylem klasycznym zalecane jest w celu korygowaniu wad postawy, pozytywnie działa na kręgosłup, dotlenia ciało i wspiera wydolność organizmu.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze