Co daje rozciąganie? Dlaczego warto się rozciągać?
SYLWIA STACHURA • dawno temu • 5 komentarzyZajmuje tylko 10 minut, a może całkowicie odmienić życie. Rozciąganie mięśni poprawia nie tylko elastyczność - wpływa na kondycję i samopoczucie. Sprawdź, co daje rozciąganie i dlaczego nie warto rezygnować ze stretchingu po treningu.
Zalety rozciągania - poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych kwestii.
Zwiększenie elastyczności
Z wiekiem mięśnie kurczą się, a przez to ruchy stają się coraz bardziej ograniczone. Prawdopodobnie już teraz doświadczasz bólu i sztywności po całym dniu spędzonym za biurkiem. Rozwiązaniem są ćwiczenia rozluźniające mięśnie, dzięki którym zapomnisz o spiętym karku czy bólu kręgosłupa.
Zdrowie stawów
Problemy ze stawami nie są zmartwieniem wyłącznie seniorów. Siedzący tryb życia sprawia, że nawet młode osoby skarżą się na „strzelanie” stawów i ból przy poruszaniu. Jak stretching może pomóc? Mięśnie otaczają stawy – jeśli są sztywne i napięte, blokują swobodę ruchów stawów. Dzięki ćwiczeniom rozciągającym można więc wspomóc zarówno mięśnie, jak i stawy.
Krążenie krwi
Wystarczy 10 minut ćwiczeń rozciągających, by od razu poczuć się lepiej. Podczas stretchingu dotleniamy cały organizm oraz pobudzamy krążenie krwi. Dzięki temu wszystkie narządy zaczynają lepiej pracować, a my czujemy się pobudzeni i mniej zmęczeni. Jeśli czujesz, że dopada cię popołudniowy spadek formy, nie sięgaj po kawę. Zamiast tego rozłóż matę do ćwiczeń i poświęć kilka minut na rozluźnienie mięśni.
Prawidłowa postawa
Napięte mięśnie przyczyniają się do złej postawy. Dzięki ćwiczeniom rozciągającym można je wydłużyć i w ten sposób popracować nad prawidłową pozycją ciała. Dlaczego to ważne? Dobra postawa gwarantuje brak dolegliwości bólowych oraz zapewnia odpowiednie ułożenie i funkcjonowanie organów wewnętrznych.
Zmniejszenie stresu
Warto wiedzieć, że napięcia w mięśniach powstają właśnie na skutek stresu. Stretching odpręża nie tylko ciało, ale również umysł. Ćwiczenia wykonuje się w wolnym tempie, zwracając dużą uwagę na odpowiednie oddychanie. Dzięki temu, że skupiamy się na dokładnym wykonywaniu wszystkich ruchów, nie myślimy o codziennych problemach. Poza tym podczas rozciągania organizm uwalnia endorfiny, czyli hormony poprawiające nastrój i po kilkunastu minutach jesteśmy zrelaksowani i dużo mniej zestresowani.
Lepszy sen
Ból pleców i stres zakłócają nocny odpoczynek? Nie musisz sięgać po leki przeciwbólowe i uspokajające — receptą może się okazać stretching. Ćwiczenia rozciągające są polecane wszystkim, którzy mają problemy z zasypianiem, często budzą się w nocy i wciąż są niewyspani. Wieczorem warto wykonać serię kilku ćwiczeń, dzięki którym zmniejszymy napięcie mięśniowe i odprężymy umysł, a to przełoży się na lepszą jakość snu.
Zapobieganie kontuzjom
Regularna aktywność fizyczna ma wiele zalet, ale wiąże się też z ryzykiem kontuzji. Jeśli po treningu świadomie pomijasz rozciąganie, przygotuj się na bolesne problemy z mięśniami i stawami. Stretching pozwala rozluźnić i wydłużyć mięśnie, dzięki czemu możesz prawidłowo wykonywać inne ćwiczenia. Gdy są spięte, zmniejsza się zakres ruchów. Instynktownie staramy się robić wszystko „mocniej”, co skutkuje urazami i kontuzjami. Właśnie dlatego przed i po treningu na siłowni należy przygotować mięśnie poprzez serię kilku ćwiczeń rozciągających.
Ten artykuł ma 5 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze