Trening na płaski brzuch ABS - na czym polega i na jakie efekty możemy liczyć?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuTrening ABS to zestaw ćwiczeń, którego wykonanie zajmuje jedynie 8 minut. Mimo to twórcy treningu obiecują szybkie efekty w postaci mocnego i wyrzeźbionego brzucha. Na czym polega trening ABS i jak często należy go wykonywać?
Trening na płaski brzuch ABS – co to dokładnie jest?
ABS (Abdominal Body System) to rodzaj treningu, który ma na celu wzmocnienie i wyrzeźbienie mięśni brzucha. Składa się z różnego rodzaju ćwiczeń — tak, aby zmobilizować do pracy jak najwięcej partii mięśniowych w obrębie brzucha. Trwa jedynie 8 minut, jednak wykonywany sumiennie, niewątpliwie przyniesie efekty.
Aby wykonać trening ABS, nie potrzebujesz żadnego sprzętu. Jedyne, co może ci się przydać, to mata do ćwiczeń, która zwiększy twój komfort.
ABS trening na płaski brzuch — efekty
Niewątpliwą zaletą treningu ABS jest jego wpływ na wszystkie partie mięśniowe w okolicach brzucha. Ćwiczenia angażują bowiem do pracy mięśnie górnej i dolnej części brzucha, mięśnie poprzeczne oraz skośne. Ma wpływ także na mięśnie dolnego odcinka pleców. Ponadto ćwiczenia są różnorodne i przez to mało monotonne.
ABS trening na płaski brzuch — jak wykonywać ćwiczenia?
Ćwiczenia ABS warto robić przynajmniej 2–3 razy w tygodniu. Na pewno nie powinno się wykonywać ich codziennie. Trzeba dać sobie czas na regenerację, a — co za tym idzie — lepszy efekt.
Trening trwa 8 minut. Każde z ćwiczeń z zestawu należy wykonywać jedno po drugim, bez robienia sobie przerw.
Ćwiczenia należące do zestawu ABS, treningu na płaski brzuch:
* brzuszki proste - pozycja wyjściowa to leżenie na plecach z ugiętymi kolanami. Stopy na podłodze. Dłonie skrzyżuj na klatce piersiowej. Oderwij od podłoża głowę i łopatki, przytrzymaj 6 sekund, wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 20 razy.
* "rowerek" - pozycja wyjściowa jak w poprzednim ćwiczeniu. Unieś stopy i zacznij wykonywać w powietrzu ruchy przypominające jazdę na rowerze. Wytrzymaj tak ok. 60 sekund.
* przyciąganie kolan do klatki piersiowej - pozycja wyjściowa: leżenie na plecach, ręce wyprostowane, ułożone wzdłuż ciała. Ugnij lekko kolana i spróbuj przybliżyć je do klatki piersiowej. Wróć do leżenia. Ćwiczenie powtórz 10 razy.
* brzuszki ze skrętem tułowia - pozycja wyjściowa: leżenie na plecach, kolana ugięte, stopy na podłodze. Dłonie za głową. Lewą piętę ułóż na prawym kolanie. Wykonuj brzuszki i za każdym razem postaraj się prawym łokciem dotknąć lewego kolana. Ćwiczenie powtórz 10 razy. Zmień stronę.
* świeca - pozycja wyjściowa: leżenie na plecach, ręce wyprostowane wzdłuż tułowia. Unieś do góry nogi, wyprostuj kolana, a następnie unieś biodra do góry (bez wypychania dłońmi! Do wykonania ćwiczenia zaangażuj mięśnie brzucha). Wytrzymaj w górze około 6 sekund, wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz 20 razy.
ABS trening na płaski brzuch a odchudzanie
Warto zdać sobie sprawę, że ABS jest treningiem, który wyrzeźbi i wzmocni mięśnie brzucha, jednak nie przyniesie efektów w postaci utraty zbędnych kilogramów. Ćwiczenia te trwają zbyt krótko, zatem i liczba spalanych kalorii nie jest w tym czasie zbyt wysoka. Jeżeli zależy ci na odchudzaniu, musisz włączyć dodatkowo treningi cardio oraz zadbać o zdrową dietę, z uwzględnieniem rozsądnego deficytu kalorycznego.
ABS trening na płaski brzuch — wady
Niewątpliwą wadą ćwiczeń ABS jest to, iż nie jest to trening, który usprawnia całe ciało, a jedynie mięśnie brzucha. Warto zatem zastosować go jako trening uzupełniający. Bazą budowania sprawności powinny być treningi cardio oraz ćwiczenia wzmacniające pozostałe grupy mięśniowe. Tylko w ten sposób osiągniemy kondycję, szczupłą i wyrzeźbioną sylwetkę.
Iwona Ludwinek-Zarzeka
Jak dobierać obciążenie treningowe? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze