Domowa siłownia, czyli jak urządzić strefę do ćwiczeń w czterech ścianach
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuMateriał sponsorowany przez Homebook.pl
Twoja ulubiona siłownia pęka w szwach? Masz dość dojazdów i stania w korkach? Mamy dla Ciebie opcję idealną – domowa siłownia. Podpowiadamy, jak urządzić ją w czterech ścianach!
Ogromny wybór produktów potrzebnych do zaaranżowania siłowni w domu znajdziesz na Homebook.pl!
Siłownia w domu – czy warto?
Dbanie o sylwetkę w ciągu zaledwie kilku lat stało się nieprawdopodobnie popularne, a osób, które chcą świetnie wyglądać i równie dobrze się czuć, nieustannie przybywa. Jest się z czego cieszyć, ale nie ukrywajmy, że siłownie i kluby fitness są przepełnione, a co za tym idzie – wydłuża się czas oczekiwania na wolny przyrząd do ćwiczeń i dojazdu do miejsca docelowego.
Dodajmy do tego brak motywacji, dyskomfort związany z ćwiczeniem w obecności innych osób i problemy z higieną, a zyskamy idealny przepis na wymówkę od treningu. Jak tego uniknąć? Najlepszym sposobem będzie urządzenie domowej siłowni! Jeśli zastanawiasz się, czy warto, musisz szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie: czy naprawdę będę regularnie ćwiczyć?
Zorganizowanie takiej przestrzeni w czterech ścianach pochłonie nieco czasu, energii i pieniędzy, ale jeśli rzetelnie podejdziesz do sprawy i z siłowni w domu będziesz korzystać często, to naprawdę warto! Nie tylko ze względu na to, że oszczędzisz na karnetach! Zalety posiadania domowej siłowni to przede wszystkim:
- Możliwość trenowania o każdej porze dnia i nocy,
- Oszczędzanie czasu na dojazdy i stanie w korkach,
- Możliwość korzystania z każdego przyrządu bez oczekiwania, aż zwolni go ktoś inny,
- Komfort trenowania bez rozpraszania się obecnością innych osób, porównywania się do nich, rozmowy czy stresowania się ich oceną,
- Łatwiejsze dbanie o higienę (w siłowniach nieprzypadkowo trzeba dezynfekować ręce i przyrządy, ale nie jest tajemnicą, że nie każdy przestrzega regulaminu…).
Domowa siłownia – podłoga, ściany
Urządzenie siłowni w domu ma zdecydowanie więcej zalet niż wad i wbrew pozorom wcale nie wymaga ogromnych nakładów finansowych ani wyszukanych pomysłów. Niezbędne będzie jednak wolne miejsce, w którym swobodnie wykonasz ćwiczenia zarówno z użyciem sprzętu, jak i bez. Idealnie byłoby wygospodarować na domową siłownię odrębny pokój.
Jeśli więc mieszkasz w domku jednorodzinnym, w zabudowie szeregowej czy dużym mieszkaniu i nie masz pomysłu na jedno pomieszczenie, urządzenie domowej siłowni będzie strzałem w dziesiątkę. A co, dla właścicieli małych mieszkań w bloku? Tu sprawa może być utrudniona. Zamiast całego pokoju do ćwiczeń możesz jednak wydzielić specjalną strefę, która spełni funkcję domowej siłowni. Najlepiej oddzielić ją od reszty pomieszczenia ozdobnym parawanem, cienką ścianką działową lub ażurowym regałem z książkami.
Wolna przestrzeń to konieczna baza dla siłowni w domu. Ale na co zwrócić szczególną uwagę przy jej urządzaniu? Po pierwsze: podłoga! W domowej siłowni najlepiej sprawdzą się trwałe materiały, np. panele o wysokiej klasie ścieralności. Połóżmy je na wyciszającym podkładzie (np. korkowej macie). Dzięki temu zadbamy o spokój sąsiadów z dołu. Warto pomyśleć również o tym, by podłoga w domowej siłowni nie była śliska.
Zrezygnujmy z pastowania, ale też dobierzmy odpowiednie buty do ćwiczeń, w których zadbamy o własne bezpieczeństwo. Pamiętajmy też o podklejeniu sprzętów w domowej siłowni filcem, by nie niszczyły podłogi. Z kolei na hantle i inne ciężary warto przeznaczyć kawałek podłogi lub regał wyłożony karimatą, dzięki czemu unikniemy hałasów i zniszczeń na podłodze!
Co ze ścianami? Jeśli masz taką możliwość, je również warto wyciszyć przy użyciu specjalnej maty. Nie jest to jednak konieczność. Kolor ścian dobierz do swoich upodobań. Zadbaj też o motywację. Może grafiki z motywującymi hasłami przywieszone na wysokości wzroku? Doskonałym rozwiązaniem będzie również lustro do domowej siłowni, najlepiej duże, przymocowane do ściany. Dzięki niemu będziesz mógł kontrolować technikę wykonywania ćwiczeń.
W siłowni w domu meblami będą oczywiście urządzenia do ćwiczeń, ale warto zadbać o ich dobrą organizację. Przykładowo akcesoria sportowe (mata, hantle, obciążenia, taśmy do ćwiczeń i inne) możesz poukładać na specjalnym regale, dzięki czemu przestrzeń zawsze będzie wyglądać schludnie. Większe sprzęty z kolei poustawiajmy dookoła pomieszczenia, by zyskać sporą ilość miejsca do ćwiczeń na macie na środku pokoju.
Jaki sprzęt do domowej siłowni?
Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie: co powinna zawierać domowa siłownia? Na pewno jednak przyda się mata do ćwiczeń, która sprawdza się zarówno u miłośników fitnessu i crossfitu, jak i jogi czy pilatesu. Wybierzmy tę z powłoką antypoślizgową, by zadbać o bezpieczeństwo również przy dynamicznych ćwiczeniach. Podstawowy sprzęt do domowej siłowni to oczywiście hantle. Ich ciężar dostosuj do własnych możliwości.
Z czasem możesz dokupować kolejne, które pozwolą Ci ćwiczyć na wyższym poziomie zaawansowania. W każdym sklepie sportowym kupisz też kettle (to stosunkowo niedrogie obciążenia bardzo przydatne do urozmaicenia treningu w domowej siłowni), piłkę gimnastyczną czy skakankę. Te podstawowe sprzęty do domowej siłowni nie zajmują wiele miejsca, nie są kosztowne, a trening z ich użyciem będzie na pewno bardzo efektywny!
A co dla zaawansowanych? Jeśli dysponujesz większym budżetem, sporym pomieszczeniem i dużą dawką motywacji do ćwiczeń, możesz zdecydować się na profesjonalne urządzenia. W domowej siłowni przyda się z pewnością rowerek treningowy, który pozwala spalić mnóstwo kalorii w naprawdę przyjemny sposób.
Dobrą opcją będzie też zakup bieżni do domowej siłowni, choć jak wiadomo, wiąże się on ze sporym wydatkiem. Jeśli jesteś miłośnikiem ćwiczeń siłowych, kup do domowej siłowni zestaw złożony z ławeczki, sztangi oraz większych i mniejszych obciążeń. Z takim wyposażeniem możesz w domowym zaciszu pracować zarówno nad lepszą kondycją, jak i rzeźbą czy masą.
Przy urządzaniu domowej siłowni warto zadbać także o jeszcze jeden sprzęt, który co prawda nie łączy się bezpośrednio z ćwiczeniem, ale może okazać się bardzo przydatny. Mowa oczywiście o sprzęcie grającym. Telewizor powieszony na ścianie w domowej siłowni będzie z pewnością miłym udogodnieniem podczas pokonywania kilometrów na rowerku czy bieżni.
Świetnie sprawdzi się też odtwarzacz muzyki, na przykład radio lub wieża. Dzięki temu umilimy sobie czas treningu w domowej siłowni i raz na zawsze zapomnimy o plączących się słuchawkach. Telewizor lub monitor z WiFi przydadzą się również osobom trenującym z programami dostępnymi online.
Domowa siłownia – koszt
Wiesz już, co powinna zawierać domowa siłownia i z pewnością odpowiedziałeś sobie na pytanie: czy warto ją aranżować. Ale nie ukrywajmy, że ogromne znaczenie w podjęciu ostatecznej decyzji mają finanse. Zatem: ile to wszystko kosztuje? Zakładamy, że baza pod domową siłownię – podłoga i ściany to koszty niezależne od wyposażenia siłowni, dlatego pod uwagę bierzemy: sprzęt do ćwiczeń i akcesoria sportowe.
Zakup podstawowych akcesoriów, takich, jak skakanka, hantle, kettle czy piłka gimnastyczna nie powinien przekroczyć 500zł, chyba, że chcesz zainwestować w rzeczy z wyższej półki (niektóre maty treningowe mogą kosztować nawet 300zł!). Koszt najtańszej bieżni do domowej siłowni to ok. 1000zł. Z kolei dobry rowerek do ćwiczeń w supermarketach możemy kupić nawet za 150–200zł. Fani ćwiczeń siłowych muszą liczyć się z dodatkowym kosztem zestawu do domowej siłowni – od 600 do nawet 2500zł w zależności od tego, jakie ćwiczenia chcesz wykonywać.
A jeśli chcesz wyposażyć swoją domową strefę treningową w dodatkowe urządzenia, pamiętaj, by wybierać wyłącznie takie, na których będziesz ćwiczyć chętnie i często. Koszt domowej siłowni możesz powiększyć chociażby o orbitrek (od 500zł) czy wioślarz magnetyczny (od 600zł).
Podsumowując: koszt domowej siłowni w najbardziej podstawowej wersji to ok. 2000zł. Pamiętajmy jednak, że zwraca się on bardzo szybko i to nie tylko ze względu na oszczędzanie na karnetach, ale też czasu, pieniędzy i energii związanych z dojazdami, brakiem motywacji czy oczekiwaniem na zwolnienie urządzenia. Siłownia w domu to przede wszystkim ogromny komfort! Więc jeśli dysponujesz odrobiną wolnego miejsca i chcesz dbać o formę, koniecznie przemyśl zaaranżowanie strefy do ćwiczeń w swoich czterech ścianach!
Materiał sponsorowany przez Homebook.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze