Jak zrzucić brzuch - fakty i mity
PAULINA KOC • dawno temu • 1 komentarzMateriał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
W internecie można znaleźć dziesiątki przeróżnych sposobów, jak zrzucić brzuch szybko, skutecznie i bez wysiłku. Po czasie można jednak odkryć, że żaden z przedstawionych sposobów nie sprawdza się na dłuższą metę, przez co wiele osób wraca do punktu wyjścia i popełnia te same błędy. Dzieje się tak dlatego, że na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele mitów związanych z odchudzaniem. Być może wiele osób będzie rozczarowanych, ale, niestety, nie istnieje jeden cudowny sposób na zrzucenie brzucha, a w dążeniu do wymarzonej sylwetki nie ma dróg na skróty.
Jak zrzucić brzuch – najpopularniejsze mity dotyczące treningu
Na początku należy doprecyzować, że tkanka tłuszczowa w organizmie jest spalana równomiernie i nie istnieje żaden sposób, aby doprowadzić do miejscowego zmniejszenia jej poziomu, np. w obrębie brzucha, ud, pośladków czy innej wybranej partii ciała.
Bardzo często osoby z nadmiarem tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha wykonują ogromną liczbę ćwiczeń ukierunkowanych na mięśnie brzucha, szczególnie brzuszków. Wykonywanie setek powtórzeń tego ćwiczenia nie tylko nie przynosi zamierzonych efektów w postaci zrzucenia brzucha (jak już wspomniano, tkanka tłuszczowa nie jest spalana miejscowo), ale może doprowadzić do przeciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także dysproporcji w stosunku do antagonistycznej grupy mięśniowej, co z kolei będzie przyczyniało się do wystąpienia wad postawy.
Stosowanie diet odchudzających
Bardzo wiele kontrowersyjnych przekonań dotyczy również odżywiania. Osoby, które oczekują natychmiastowych efektów, często sięgają po różnego rodzaju diety cud, które mają inne nazwy, ale najczęściej polegają po prostu na drastycznym i gwałtownym zmniejszeniu podaży energii i/lub niemal całkowitym ograniczeniu spożywania jednego z makroskładników, np. węglowodanów.
Stosowanie niskokalorycznych diet, a także wykluczanie z diety poszczególnych makroskładników niosą za sobą szereg negatywnych skutków ubocznych, takich jak:
- zaburzenie gospodarki hormonalnej (upośledzenie wydzielania hormonów odpowiedzialnych za uczucie sytości i łaknienie),
- niedobór składników mineralnych, witamin oraz błonnika,
- przewlekłe zmęczenie, znużenie lub rozdrażnienie.
Prawdą jest, że dzięki stosowaniu tego typu diety rzeczywiście można zauważyć szybką utratę wagi, ale w przypadku tak restrykcyjnych rozwiązań spadek masy ciała będzie wynikiem zmniejszenia zasobów glikogenu i wody w organizmie. Należy bowiem pamiętać, że organizm człowieka najlepiej funkcjonuje w stanie homeostazy i nie jest przystosowany do nagłego zmniejszenia podaży energii. Wówczas uruchamia szereg mechanizmów i broni się przed utratą tkanki tłuszczowej, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Optymalne i bezpieczne dla organizmu tempo redukcji tkanki tłuszczowej zakłada utratę 0,5–1 kg masy ciała tygodniowo, czyli 2–4 kg miesięcznie.
A zatem osoba, która stosuje dietę cud, nie tylko nie spala tłuszczu, ale doprowadza również do całkowitego rozregulowania gospodarki hormonalnej, co zawsze prowadzi do efektu jo-jo.
Prawidłowe podejście do redukcji tkanki tłuszczowej
Najbardziej efektywna metoda pozbycia się nadmiernej tkanki tłuszczowej polega na wprowadzeniu na stałe prawidłowych nawyków żywieniowych, odpowiednim dostosowaniu bilansu kalorycznego i włączeniu regularnej aktywności fizycznej.
Już samo wyeliminowanie z diety produktów wysokoprzetworzonych, słodyczy, słodkich napojów czy fast foodów będzie dobrym rozwiązaniem. Zbilansowana dieta nie musi oznaczać też całkowitego pozbawiania się przyjemności wynikającej z jedzenia. Wręcz przeciwnie – należy spożywać pokarmy, które się lubi, w formie zbilansowanych, zdrowych posiłków. Dlaczego ta metoda jest określana jako najskuteczniejsza? Ponieważ tylko w taki sposób – właśnie poprzez wprowadzenie zdrowych nawyków – można wytrwać w postanowieniu i w prawidłowy, a przede wszystkim bezpieczny dla organizmu, sposób redukować tkankę tłuszczową.
W procesie odchudzania bardzo istotna jest także regularna aktywność fizyczna. Aby skutecznie redukować tkankę tłuszczową, wcale nie trzeba wykonywać morderczych treningów przekraczających możliwości, ponieważ prawie zawsze prowadzi to do szybkiego zniechęcenia. Tak jak w przypadku odżywiania, warto zacząć od zmiany niektórych nawyków, np. wybrać spacer zamiast jazdy autobusem czy wejście po schodach zamiast korzystania z windy. Jest to tzw. spontaniczna aktywność fizyczna, która ma bardzo korzystny wpływ na dzienny wydatek energetyczny.
Jeśli natomiast ktoś zdecyduje się na regularny trening na siłowni, skuteczne odchudzanie wcale nie musi oznaczać długich godzin spędzonych na bieżni czy rowerku stacjonarnym. Dowiedziono bowiem, że to trening siłowy całego ciała z obciążeniem zewnętrznym ma dużo większy potencjał w kontekście spalania kilokalorii niż tradycyjny trening cardio o niskiej intensywności na maszynach fitness. Ćwiczenia siłowe nie tylko pomagają zwiększyć wydatek energetyczny. Dzięki pracy opierającej się na prawidłowych wzorcach ruchowych można zadbać również o funkcjonalność organizmu.
Podsumowanie
Wiele osób chce poznać odpowiedzi na pytania, jak zrzucić brzuch i jak w bardziej efektywny sposób pracować nad sylwetką. Wiadomo, że najpierw należy odrzucić wszystkie krótkofalowe rozwiązania i zrozumieć, że proces odchudzania wymaga czasu, systematyczności i cierpliwości, a stosowanie drastycznych metod zazwyczaj przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Wprowadzenie na stałe zdrowych nawyków żywieniowych i regularna aktywność fizyczna są kluczem do sukcesu.
Materiał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze