Błędy treningowe, które wywołują efekt plateau

Błędy treningowe, które przyczyniają się do wystąpienia efektu plateau, to m.in. uprawianie wyłącznie treningów cardio, brak planu treningowego, praktykowanie tych samych zestawów ćwiczeń. Choć stabilizacja wagi jest normalnym etapem procesu odchudzania, może być również sygnałem, że źle go prowadzimy i hamujemy postęp. Wówczas należy ustalić przyczynę efektu plateau i wprowadzić zmiany.

Podziel się:

Przyczyny efektu plateau — co to jest efekt plateau?

Efekt plateau (stabilizacja wagi) to zatrzymanie procesu spadku masy ciała w trakcie odchudzania. Może być to również spowolnienie utraty zbędnych kilogramów. Zjawisko to pojawia się pomimo przestrzegania zasad zdrowego odżywiania i prowadzenia aktywnego trybu życia.

Zazwyczaj z efektem plateau mają do czynienia osoby, które w krótkim czasie znacznie zredukowały swoją masę ciała. Warto zaznaczyć, że stabilizacja wagi jest zjawiskiem naturalnym i tymczasowym, choć może stanowić przyczynę frustracji (jeśli nie przerwiemy diety i nadal będziemy uprawiać sport, po tym okresie znów będziemy tracić zbędne kilogramy).

Przyczyny efektu plateau — brak planu ćwiczeń na siłowni

Wybierając się na siłownię, powinniśmy mieć przy sobie notatki, aby wiedzieć, nad którą partią ciała tym razem będziemy pracować, jak będzie przebiegać trening. Celem równomiernego rozbudowywania sylwetki należy bowiem angażować do pracy wszystkie partie ciała. Aby upewnić się, że w danym tygodniu wykonaliśmy ćwiczenia na każdą grupę mięśniową, wystarczy zerknąć do planu treningowego.

Warto również notować, jakich ciężarów używaliśmy, aby sukcesywnie je zwiększać. Ponadto płynne przechodzenie z jednego do drugiego ćwiczenia (bez namysłu) ma pozytywny wpływ na tempo spalania kalorii. Minimalizowanie przerw pomiędzy ćwiczeniami utrzymuje bowiem wyższe tętno (w przypadku niektórych treningów, na przykład HIIT, niezbyt długie pauzy są kluczem do skuteczności). Co więcej, posiadanie planu minimalizuje ryzyko, że zakończymy ćwiczenia przedwcześnie w momencie bezowocnego zastanawiania się nad kolejnym ruchem.

Przyczyny efektu plateau — skupianie się na ćwiczeniach cardio

Trening cardio może być jednym ze środków do uzyskania spadku masy ciała, ale należy pamiętać, że chudnąc w ten sposób, organizm może nie tylko spalać niechcianą tkankę tłuszczową, ale i mięśnie. Włączenie treningu siłowego pomaga utrzymać i zyskać masę mięśniową, a to jeden z podstawowych elementów odchudzania z sukcesem.

Ponadto większa ilość masy mięśniowej wymaga od organizmu większych pokładów energii do jej utrzymania, w rezultacie spala on więcej kalorii w stanie spoczynku. Jeśli na skutek treningów (m.in. cardio) stracimy zbyt dużo mięśni, zmniejszymy tempo podstawowej przemiany materii, co może prowadzić do wystąpienia efektu plateau.

Przyczyny efektu plateau — wykonywanie tych samych ćwiczeń każdego dnia

Jeśli przez dłuższy czas będziemy wykonywać ten sam trening, przestaniemy zauważać postępy, ponieważ ciało przyzwyczai się do zestawu ćwiczeń, przestanie on być dla niego wyzwaniem (na początku mięśnie drżały z wysiłku, teraz zmęczenie jest minimalne). Dlatego należy zadbać o to, aby urozmaicać trening, a od czasu do czasu zupełnie go zmienić — wówczas organizm znów zacznie pracować na najwyższych obrotach. Zwykle robi się co 4–6 tygodni.

Jeśli chcemy dalej rozwijać się, musimy urozmaicić trening. Na przykład: jeśli na co dzień biegamy w terenie, warto spróbować praktykować indoor cycling. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie porzucenia ulubionego treningu, poszukajmy nowych sposobów na podniesienie poziomu trudności (poprzez zwiększenie obciążenia, liczby serii i powtórzeń wykonywanych ćwiczeń, stosunku czasu truchtu do marszu, intensywności treningów, wydłużenie czasu treningu). Świetnym sposobem oceny trudności ćwiczeń jest śledzenie tętna — pokaże nam, jak ciężko pracuje nasz organizm.

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Od czego zacząć trenowanie MMA? Polska "Lara Croft" z cenną radą dla kibiców Trening ramion. Polska fitnesska zaprasza do ćwiczeń. Wystarczą dwa ciężarki "Łapa robi wrażenie"! Weteran kulturystyki pokazał moc Brytyjski sportowiec zachwyca sylwetką. Tak chciałby wyglądać każdy kulturysta Rodzaje stretchingu - techniki rozciągania. Czym jest stretching izometryczny? Aqua fitness - co to jest i jakie daje efekty? Na siłownię zaczęła chodzić jako 29-latka. Pokazała teraz swoje ciało Trening funkcjonalny - co to takiego? Motywacja do ćwiczeń. Triki, które pomogą ci ją utrzymaćMATERIAŁ SPONSOROWANY Był dwa dni "na pompie". Niesamowity efekt Dramatyczny apel 59-letniej gwiazdy fitness. Bez ćwiczeń cierpi psychika Czy trening funkcjonalny, który znasz to absurd?

Popularne w tym tygodniu:

"Mistrzowska forma!". Pokazał monstrualne uda "Pierwsze grzmoty". Wysyp komentarzy pod nowym filmem Dziurskiej "Chłopaki z Dubaju". Polacy zrobili show w sklepie z dywanami "Jak za starych, dobrych czasów". Wspomniał Arnolda Schwarzeneggera Poleciał do Afryki. Miejscowi nadali mu przydomek "Rambo" "I kto tu mówił Królowa...". Stanęła przed lustrem i wywołała efekt wow To był piękny pokaz! Zdradziła, co ukształtowało jej ciało Zaawansowana ciąża, a ona nie odpuszcza. Słynna Polka pokazała film z siłowni Zrobił to na jednej puszce. Żołnierz zszokował internautów Nie spodobało mu się, że nagrywa na siłowni. Padły wyzwiska Apartamenty w Zakopanem – jakie miejsca noclegowe będą najlepsze dla narciarzy? Podpowiadamy!MATERIAŁ SPONSOROWANY