Detoks – czy jest nam potrzebny? Fakty i mity o usuwaniu toksyn z organizmu
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzW internecie znaleźć można wiele pomysłów na oczyszczenie organizmu z toksyn, artykuły o zaletach detoksu pojawiają się jak grzyby po deszczu. Takim treściom zazwyczaj towarzyszą promocje coraz nowszych diet, suplementów i cudownych produktów spożywczych znanych jako superfoods. Czy w rzeczywistości detoks, czyli oczyszczanie organizmu z toksyn jest naukowo udowodnionym faktem?
1. Czy warto przeprowadzać detoks?
Zagadnienia związane z żywieniem i dietetyką należą do specjalistycznej wiedzy opartej na licznych badaniach naukowych. Warto zauważyć, że w obecnej chwili nie dysponujemy rzetelnymi badaniami, które potwierdzałby bądź negowały zasadność dietetycznego detoksu, nie wspominając o dowodzie na to, czy jest on rzeczywiście potrzebny.
W kontekście oczyszczania organizmu ważne jest pojęcie „toksyn”, czyli substancji trujących produkowanych przez drobnoustroje, rośliny oraz zwierzęta. Możemy zatruć się konkretną substancją, co spowoduje zaburzenia naszego organizmu – w takiej sytuacji „detoks” nie wystarczy. Konieczna może się okazać wizyta na oddziale toksykologii oraz specjalistyczne leczenie.
Warto jednak wiedzieć, że z natury nasz organizm przystosowany jest do radzenia sobie z tym, co jest dla niego szkodliwe. Dieta, zioła czy suplementacja mogą co najwyżej wspomóc jego pracę, ale faktyczna detoksykacja przebiega niezależnie – wydalanie szkodliwych substancji odbywa się samoistnie, dzięki przystosowanym do tego organom: wątrobie oraz nerkom. Zatem, jeśli coś jest dla nas toksyczne, nasz organizm sam się tego pozbędzie.
Dużą rolę w oczyszczaniu organizmu odgrywa wątroba, która rozkłada toksyny na proste substancje. Te z kolei dzięki pracy nerek wydalane są razem z moczem. Często jednak zdarza się, że niewłaściwe substancje rozpuszczają się w tłuszczach i kumulują w tkance tłuszczowej. W takim przypadku ani suplementy, ani herbatki ziołowe nie są w stanie ich stamtąd wypłukać. Co więcej, w procesie odchudzania, nasz organizm sięga do zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej, w której mogą znajdować się toksyny.
W skutek redukcji masy ciała owe szkodliwe substancje mogą być uwolnione do krwiobiegu. W efekcie dieta, która miała oczyścić organizm, może go „podtruć”. Jednak i do takiej sytuacji nasz organizm jest z natury przystosowany, a co za tym idzie, wie jak z owym zjawiskiem sobie radzić. Nie powinno to zatem wzbudzać niechęci do odchudzania, zwłaszcza u osób z nieprawidłową masą ciała. Podsumowując, nie widzę najmniejszego sensu w stosowaniu diet oczyszczających organizm, czyli detoksu.
Nie umniejszam przy tym wartości spożywania soków czy naparów ziołowych. Faktem jest, że woda z cytryną wspomaga pracę organizmu niewiele bardziej, niż sama woda, której wciąż pijemy zbyt mało. Z kolei świeże soki, koktajle czy nektary dostarczają cennych minerałów, w tym antyoksydantów, dlatego warto je włączyć do codziennej diety.
Warto pamiętać także o dużej zawartości cukru w sokach. Najlepiej sięgać zatem po te samodzielnie przygotowane bądź odpowiednio oznaczone na etykiecie – wyciśnięte prosto z owoców. Soki to głównie woda z fruktozą i witaminami. Ich wypicie rzadko kończy się na jednej szklance, a co za tym idzie do organizmu dostarczamy duże ilości cukru. Warto traktować soki jako element zbilansowanego posiłku i odpowiednik jednej porcji owoców i warzyw oraz nie zastępować nimi wody.
W jaki sposób możemy zatem pozytywnie wpłynąć na nasz metabolizm i wspomóc naturalne procesy oczyszczania? Zalecam odpowiednie nawodnienie – pijmy przede wszystkim wodę, także z dodatkiem cytryny, pomarańczy bądź mięty. Pomocne będzie również stosowanie przypraw oraz unikanie soli i cukru. Regularne posiłku także korzystnie wpłyną na podkręcenie tempa metabolizmu.
Pozytywne zmiany przyniesie również aktywność fizyczna, która dodatkowo wspomoże proces odchudzania bądź utrzymania stałej masy ciała. Warto pamiętać, że jeśli cierpimy na zaburzenia gospodarki hormonalnej bądź inne choroby, uregulowanie funkcji organizmu wymagać będzie konsultacji dietetyka klinicznego i lekarza.
Tekst: Dominika Kulczycka-Wójcik, Ekspert Sportowej Akademii Veolii
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze