Oto co dzieje się z twoim ciałem po zjedzeniu imbiru
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 1 komentarzImbir to nie tylko smaczny dodatek do zup i dań mięsnych. Znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Często pijemy herbatę imbirową, gdy dopadnie nas przeziębienie. Pomaga wtedy m.in. złagodzić ból gardła, ponieważ ma działanie odkażające. Zwalcza infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze.
Ten artykuł ma 3 strony:
Ile imbiru dziennie?
Już niewielka ilość imbiru ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jak się okazuje, wystarczy spożywać 3 g tej przyprawy dziennie, aby wywołać pozytywne reakcje w organizmie. Co dzieje się z naszym ciałem, kiedy zjemy kawałek imbiru?
Pierwsza godzina po spożyciu imbiru
Na skutek zjedzenia imbiru jama ustna zostaje odkażona i odświeżona. To dlatego jest on dodatkiem do sushi — czyści nasze kubki smakowe, abyśmy mogli delektować się kawałkami tego japońskiego dania. Rzadko wybieramy jeden rodzaj sushi, a imbir zapobiega mieszaniu się smaków.
W trakcie pierwszej godziny od zjedzenia imbiru realizuje on funkcję termiczną, dlatego warto wypić herbatę z tym składnikiem, gdy wrócimy do domu zmarznięci. Skutecznie rozgrzewa organizm. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, więc warto go stosować w przypadku przeziębienia (działa napotnie). Tym samym przynosi też ulgę osobom borykającym się z chorymi stawami.
Ponadto imbir oddziałuje na florę bakteryjną żołądka. Ma ochronny wpływ na ten organ wewnętrzny, zapobiega powstawaniu wrzodów. Zawarty w nim olejek eteryczny i substancje odpowiadające za ostry smak (gingerol i shogaol) pobudzają perystaltykę jelit, zwiększając wydzielanie soków trawiennych i śliny, dzięki czemu wszystkie składniki odżywcze dostarczone wraz z pożywieniem zostają strawione. Składniki te działają także żółciopędnie.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze