Wpływ pieczonego czosnku na zdrowie
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 1 komentarzSurowy czosnek to naturalny antybiotyk. Obecna w nim allicyna ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze. Pozytywnie oddziałuje on na kondycję całego organizmu, dlatego warto dodawać go do potraw. Natomiast jaki wpływ na ciało ma pieczony czosnek wyróżniający się delikatniejszym smakiem i aromatem? Sprawdź.
1. Jak upiec czosnek?
Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 200 stopni Celsjusza. Ścinamy ostrym nożem ok. 1 cm główki, aby odsłonić ząbki. Układamy ją na blasze wyłożonej folią aluminiową (możemy polać oliwą). Pieczemy ok. 30 minut (do momentu, aż czosnek będzie miękki i zmieni kolor na brązowy). Po upływie tego czasu odstawiamy go do wystygnięcia. Pieczony czosnek jest gotowy do spożycia. Nie powinniśmy mieć problemów z wyciśnięciem ząbków z łupiny.
2. Jak zachować właściwości czosnku poddanego obróbce termicznej?
Wskutek gotowania czosnek traci właściwości bakteriobójcze, zachowuje jedynie przeciwgrzybicze. Nie poleca się go też smażyć, ponieważ jego działanie lecznicze ulega osłabieniu.
Żeby je zachować w trakcie pieczenia, przed włożeniem czosnku do piekarnika powinniśmy go nieco rozgnieść i odstawić na 10 minut. Dlaczego? Cenna dla zdrowia allicyna nie występuje w nim naturalnie. Powstaje, gdy ściany jego komórek zostają uszkodzone, na skutek połączenia obecnych w czosnku: alliiny i allinazy.
Podgrzewanie czosnku tuż po pokrojeniu niszczy allinazę, zanim zdąży ona połączyć się z alliiną. Bez tego enzymu jego ząbki nie mają tak pozytywnego wpływu na zdrowie. Odczekanie kilku minut między rozgnieceniem a pieczeniem umożliwia połączenie tych składników, nim allinaza zostanie zneutralizowana przez działanie wysokiej temperatury. Wtedy przetrwa nie tylko pieczenie, ale gotowanie i smażenie.
3. Jaki wpływ pieczony czosnek ma na zdrowie?
Zgodnie z tym, co podają redaktorzy “Newsner”, już po zjedzeniu 6 ząbków pieczonego czosnku zauważymy pozytywne zmiany w organizmie. Zalecają oni, aby po ich spożyciu w ciągu 24 godzin wypić minimum 2 litry wody. Oprócz tego w tym czasie powinniśmy jeść produkty, które ułatwiają trawienie, np. warzywa, a unikać przetworzonej żywności, czerwonego mięsa i rafinowanego cukru. Taką kurację można przeprowadzać raz w miesiącu.
W ciągu godziny od spożycia 6 ząbków organizm wchłonie cenne składniki odżywcze, których dostarczyły, a więc allicynę, witaminy z grupy B i mangan. Ponadto praca jelit zostanie usprawniona. To zasługa obecności w składzie czosnku błonnika, który pomaga oczyścić jelita ze zbędnych produktów przemiany materii.
Natomiast po upływie 2–4 godzin obecne w czosnku przeciwutleniacze przedostaną się do krwioobiegu. Za pośrednictwem krwi dotrą do komórek organizmu, które w efekcie będą chronione przed negatywnymi skutkami działania wolnych rodników i stresem oksydacyjnym.
Po kolejnych dwóch godzinach substancje odżywcze zawarte w czosnku zaczynają pozytywnie oddziaływać na przebieg procesów metabolicznych. W rezultacie usuwanie nagromadzonych płynów zostaje usprawnione (wspierają one pracę nerek). Obrzęk tkanek ulega zmniejszeniu. Ponadto rozpoczyna się spalanie tłuszczu.
Z kolei po upływie 7 godzin od momentu spożycia 6 ząbków pieczonego czosnku wzmocniony zostaje układ odpornościowy. Tutaj znaczenie mają jego właściwości antybakteryjne. Sprawia on, że liczba przeciwciał, które walczą z bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój chorób, wzrasta.
Po 10 godzinach od zjedzenia czosnku zaczyna on oddziaływać na komórki ciała, zapobiegając procesom przedwczesnego starzenia się. Tym samym przeciwdziała powstawaniu zmarszczek. To zasługa witamin, składników mineralnych i związków siarkowych, które zapobiegają utlenianiu i zwiększają dopływ tlenu do poszczególnych komórek.
Co się dzieje w organizmie po 24 godzinach od spożycia czosnku? Czynne związki, których dostarcza, inicjują działania o pozytywnym wpływie na ogólną kondycję. Wśród nich można wymienić:
- obniżenie stężenia cholesterolu we krwi i trójglicerydów,
- usprawnienie pracy jelit,
- regulację ciśnienia krwi i ochronę przed chorobami ze strony układu sercowo-naczyniowego,
- redukcję zmęczenia,
- wzmocnienie kości i stawów,
- poprawę wydolności fizycznej.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze