Prozdrowotny snack-food z karpia dla sportowców
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuPrzekąski z karpia mają usuwać wolne rodniki z organizmu osób aktywnych fizycznie, a tym samym zmniejszać stres oksydacyjny. Nad wyprodukowaniem pożywienia z mięsem tej ryby pracują naukowcy z czterech polskich uczelni wyższych: Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja i Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Proces potrwa do 2019 roku.
Czym jest stres oksydacyjny?
O stresie oksydacyjnym mówimy wtedy, gdy w organizmie człowieka występuje zbyt duża ilość wolnych rodników, które są odpowiedzialne m.in. za rozwój nowotworów. Wówczas mechanizm obronny nie potrafi ich usunąć. Co istotne, w grupie osób szczególnie narażonych na tego typu stres są sportowcy. Dlaczego? Podczas wysiłku fizycznego o wysokim stopniu intensywności zwiększeniu ulega produkcja wolnych rodników.
Zobacz też: Jakie ryby jeść podczas odchudzania?
Właściwości mięsa z karpia
Mięso z karpia jest bogate w wartości odżywcze. To źródło cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych i bioaktywnych peptydów o działaniu przeciwutleniającym, które mogą pomóc w usuwaniu wolnych rodników z organizmu. Dostarcza też witamin z grupy B i składników mineralnych, takich jak wapń, potas, fosfor, żelazo. Jego mięso składa się z dobrze przyswajalnego białka.
Przekąska z karpia na stres oksydacyjny
Pracę nad innowacyjnym produktem spożywczym zapoczątkowały dr inż. Joanna Tkaczewska z Uniwersytetu Rolniczego i dr Małgorzata Morawska z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Przygotowują one przekąskę dla sportowców (paluszki rybne lub ciasteczka z mieszanki mąki, drożdży i mięsa karpia) zawierającą bioaktywne peptydy z karpia (ten krok poprzedza wyprodukowanie żelatyny).
Zobacz też: Przekąski do 100 kcal
W testach wezmą udział sportowcy, osoby intensywnie uprawiające aktywność fizyczną, na przykład kajakarze, którzy są szczególnie narażeni na stres oksydacyjny. Ocenie będzie podlegać wpływ tej przekąski na profil oksydacyjny krwi, czy peptydy będą równie aktywne w organizmie człowieka, jak w probówce.
Zarówno przekąska, jak i przeciwutleniający hydrolizat białkowy zostaną opatentowane (własność Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie). Projekt jest finansowany ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze