Wpływ jogi na kręgosłup
MAGDALENA WAWSZCZAK • dawno temuBól kręgosłupa może mieć różne podłoże. Nie jest to dolegliwość zarezerwowana dla osób w starszym wieku, ponieważ coraz częściej na kłopoty z kręgosłupem skarżą się ludzie w młodym wieku. Trenerzy polecają klasyczną jogę, która nie tylko wpływa na gibkość ciała, ale także wzmacnia mięśnie całego organizmu, a dodatkowo pozwala na całkowite wyciszenie się.
Ból kręgosłupa – przyczyny
Przyczyn może być wiele. Są one uzależnione przede wszystkim od miejsca, w którym ból jest umiejscowiony. Można wyróżnić trzy główne grupy.
- Schorzenia, których źródłem są problemy neurologiczne kręgosłupa, np. stan zapalny końcówek nerwowych, czyli rwa kulszowa.
- Druga grupa to dolegliwości spowodowane wadami wrodzonymi lub nabytymi. Może to być np. wysunięcie czy wypadnięcie dysku czy przemieszczenie się krążków pomiędzy kręgami. Następuje wtedy ucisk na nerw, co jest przyczyną nie tylko bólu, ale także blokady np. nogi.
- Trzecia grupa to kłopoty z kręgosłupem wynikające z uszkodzenia krążków lub ścięgien. Najczęstszą przyczyną tych uszkodzeń może być zbyt duże obciążenie kręgosłupa.
Trening jogi
Najczęściej ćwiczenia kojarzone są z ogólnymi ćwiczeniami i medytacją. Joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, to cała filozofia, która swoje korzenie ma w starożytności. Instruktorzy podkreślają przymus zachowania równowagi pomiędzy czterema płaszczyznami: fizyczną, duchową, psychiczną i emocjonalną. Właściwie przeprowadzony trening jogi gwarantuje nie tylko wzmocnienie naszej ogólnej kondycji fizycznej, ale także zminimalizowanie, a nawet zlikwidowanie bólu kręgosłupa. Są także inne pozytywne strony ćwiczeń, np. płaski brzuch, zwiększa się elastyczność mięśni pleców, a także kręgosłup jest bardziej ukrwiony, wzmacnia się system nerwowy, poprawia się ogólna tężyzna.
Przy ćwiczeniach jogi bardzo ważne jest odpowiednie tempo ich wykonywania, tzn. nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów. Przy każdym ćwiczeniu ważną rolę odgrywa prawidłowy oddech. Zestaw ćwiczeń klasycznej jogi może wydawać się łatwy, ale połączenie precyzyjnego ruchu z odpowiednim oddechem jest bardzo trudne. Dlatego specjaliści polecają zapisanie się na profesjonalny kurs jogi. Wtedy instruktor dobierze właściwy zestaw ćwiczeń, biorąc pod uwagę wiek, płeć, możliwości i umiejętności osoby ćwiczącej. Trenerzy polecają jogę dla osób z nadwagą, a ponieważ ćwiczenia nie mają negatywnego wpływu na stawy i mięśnie, ćwiczenia zalecane są dla osób starszych czy przechodzących rehabilitację. Joga to idealne dotlenienie organizmu, a także przyspieszenie i regulacja przemiany materii.
Jakie ćwiczenia można wykonywać na kręgosłup?
- Pozycje odwrócone, czyli stanie na głowie, które nie tylko uelastyczniają kręgosłup, ale także regulują przepływ krwi.
- Skręty – jest to rodzaj ćwiczenia zalecany osobom, które np. dużo siedzą w pracy. Ćwiczenia uelastyczniają kolana, barki i mięśnie pleców. Te ćwiczenia likwidują ból bioder i kręgosłupa, a także wzmacniają mięśnie szyi.
- Skłony do przodu są idealną propozycją dla osób, którym zależy na wzmocnieniu mięśni pleców i brzucha, a także rozciągnięciu ścięgien i mięśni.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze