Joga a ciąża
MAGDALENA WAWSZCZAK • dawno temuCoraz bardziej popularne stają się treningi z elementami jogi. Instruktorzy zgodnie twierdzą, że klasyczna joga to nie tylko pozytywny wpływ na trawienie, ale także zapewnienie spokojnego snu, obniżenie ciśnienia krwi i – co bardzo ważne – idealne wzmocnienie stawów i mięśni. Dzięki zestawom pozycji i przy regularnym ich trenowaniu zwiększa się elastyczność całego ciała.

Trening jogi to nie tylko ruchy, ale także odpowiedni oddech. Właściwie dobrane ćwiczenia zapewniają prawidłowe funkcjonowanie takich narządów wewnętrznych jak nerki, przewód pokarmowy czy wątroba. Osoby, które ćwiczą jogę, uważają, że są znacznie mniej zestresowane.
Zalety trenowania jogi w ciąży
Joga jest zalecana kobietom w ciąży z kilku powodów, np. zminimalizowany zostaje ból pleców, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży. Niektóre kobiety twierdzą, że dzięki ćwiczeniom ich poranne nudności znacznie się zmniejszyły. Regularny trening w ciąży, oczywiście w miarę możliwości przyszłej matki, może sprawić, że po porodzie kobieta szybciej dojdzie do siebie. Ponieważ ćwiczenia zapewniają ogólną gibkość, poród naturalny może okazać się mniejszym wyzwaniem, ponieważ ciało będzie do niego przygotowane. Joga poprawia samopoczucie nie tylko przyszłej mamy, ale także wpływa pozytywnie na rozwój psycho-ruchowy płodu. Dzięki ćwiczeniom jest szybszy i łatwiejszy przepływ wszelkich składników odżywczych, a także jest większe dotlenienie krwi. Ponieważ joga to operowanie oddechem, codzienne ćwiczenia pomagają w dopływie tlenu do całego organizmu.

Joga jest fontanną młodości. Jesteś tak młody, jak elastyczny jest twój kręgosłup.
Bob Harper, trener personalny
Jakie są techniki jogi?
- Hatha joga – jedna z najbardziej popularnych technik. Opiera się głównie na pozycjach ciała zwanych asana, na pełnej kontroli oddechu zwanej pranajama i sześciu procesach oczyszczających.
- Medytacja – wpływa korzystnie na system nerwowy kobiety w ciąży. Bardzo często jest stosowana jako narzędzie terapeutyczne.
- Mudry i bandy – pozytywnie wpływają na układ rozrodczy kobiety.
- Relaksacja – inaczej zwana jogą snu. Odpręża nie tylko fizycznie, ale także zapewnia spokój psychiczny.
Wszystkie asany jogi pozwalają kobiecie na przygotowanie się do porodu pod względem fizycznym i psychicznym, np. wpływają na zniwelowanie napięcia wokół szyjki macicy, co jest bardzo ważne przy porodzie naturalnym. Wszystkie techniki prawidłowego oddechu są bardzo przydatne w trakcie porodu. Co równie ważne – ćwiczenia pozwalają na przywrócenie pierwotnego kształtu macicy, miednicy i jamy brzusznej. Niektóre pozycje potrafią zmniejszyć nie tylko ból pleców i mięśni, ale także ból i tkliwość piersi nawet po porodzie.
Joga powoduje, że kobieta jest bardziej świadoma stanu, w jakim się znajduje, potrafi wsłuchać się w swoje ciało i cieszyć się tworzącą się więzią między nią a dzieckiem. Częste ćwiczenia oczywiście nie mogą forsować kobiety ciężarnej, powinny być stopniowane i wykonywane w odpowiednim tempie. Sama medytacja ma zbawienny wpływ na wszelkie niepokoje towarzyszące przyszłej mamie, spokojna medytacja potrafi wprowadzić spokój w zdrowie psychiczne kobiety w ciąży, co przekłada się na spokój malucha. Joga nie wymaga specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń, ponieważ wystarczy jedynie piankowa mata i dodatkowe elementy, np. muzyka relaksacyjna.

Polecane przez autora:
- Ewa Chodakowska Killer - efekty, na czym polega Killer Chodakowskiej?
- Ćwiczenia z Chodakowską - nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd. Chodakowska - trening, opinie
- Brazylijskie pośladki - trening, dieta. Oto ćwiczenia na brazylijskie pośladki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze