Joga
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuJoga pozytywnie wpływa na ciało i umysł człowieka. Jej praktykowanie owocuje oczyszczeniem organizmu z toksyn i osiągnięciem równowagi psychicznej. Ponadto pomaga w walce ze stresem. Asany jogi wpływają na konkretne funkcje organizmu, można je urozmaicać skrętami i wygięciem.
Pozycje jogi
Asany jogi to pozycje ciała w trakcie ćwiczeń. Jedna z podstawowych pozycji jogi to pozycja stojąca, czyli ćwiczenia jogi dla początkujących, które stanowią wstęp do treningu.
Uelastycznia ona ciało, pomaga zwalczyć sztywność bioder i kończyn dolnych. Dzięki niej możemy skorygować wady nóg, uśmierzyć bóle pleców i rozwinąć klatkę piersiową. Z kolei pozycje siedzące w jodze służą rozluźnieniu mięśni i usprawnieniu krążenia krwi (zazwyczaj w pozycji siedzącej przy wyciągniętym kręgosłupie odbywa się medytacja, co ma znaczenie w walce ze stresem).
W jodze wyróżnia się również pozycje odwrócone i balansujące. Pozycje odwrócone wykonuje się, gdy ciało jest rozgrzane. Te klasyczne pozycje w jodze pomagają w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Sprzyjają wyzbyciu się lęków i depresji, a także odprężeniu się, co wpływa korzystnie na jakość snu. Z kolei pozycje balansujące należą do zaawansowanych pozycji jogi. Wykonuje się je, aby skorygować wady bioder i nóg, a także uśmierzyć dolegliwości bólowe pleców.
Ostatnie dwie asany jogi to pozycje leżące i relaksacyjne. Pierwsze z nich służą ustabilizowaniu oddechu i rozluźnieniu dolnej partii pleców. Pozycje te wykonuje się również w celu poprawy funkcjonowania narządów rozrodczych. Z kolei pozycje relaksacyjne w jodze dostarczają organizmowi energii. Umożliwiają wyeliminowanie dyskomfortu, który czasem towarzyszy pozostałym pozycjom.
Zalety jogi
Wiele osób zadaje pytanie, co daje joga? Skutkiem jej uprawiania jest harmonia pomiędzy ciałem a umysłem człowieka. Ćwiczenia te mają korzystny wpływ na zdrowie i sylwetkę. Joga:
- wzmacnia mięśnie i stawy,
- rozciąga mięśnie,
- oczyszcza organizm,
- pomaga uzyskać smukłą sylwetkę,
- pomaga walczyć z problemami z kręgosłupem,
- pomaga osiągnąć równowagę psychiczną i poprawia samopoczucie,
- ułatwia walkę ze stresem.
Joga w domu
Praktykowanie jogi nie wymaga dużych nakładów finansowych i dysponowania przestrzenią. Można zatem ćwiczyć jogę w domu, a nawet w siedzibie firmy (joga w pracy polega na wykonywaniu prostych ćwiczeń rozluźniających). Asany jogi możemy wzbogacać o dodatkowe elementy, takie jak skręty, wygięcia do przodu i do tyłu. Skręty uelastyczniają kręgosłup i umożliwiają oczyszczenie organizmu z toksyn. Z kolei wygięcia do przodu usprawniają proces trawienia, zaś wygięcia do tyłu otwierają okolice mostka i rozciągają klatkę piersiową. Trening jogi może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin.
Przykładowe ćwiczenia jogi to m.in. mostek, który wzmacnia kręgosłup oraz mięśnie brzucha, a także powitanie słońca, w trakcie którego rozciągamy i rozgrzewamy całe ciało. Z kolei łuk masuje narządy wewnętrzne osoby ćwiczącej. W pozycji dziecka, tzw. embrionie, odpoczywamy, uspokajamy oddech i rytm bicia serca.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze