Pierwsze buty drukowane w 3D

To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się fanaberią, dzisiaj stało się faktem. Firma New Balance wypuściła na rynek pierwsze buty drukowane techniką 3D.

newbalance.com

44 pary – tyle par obuwia sportowego firmy New Balance stworzonego przy pomocy trójwymiarowych drukarek ujrzało światło dzienne. Od takiego właśnie czasu obecny właściciel marki jest w jej posiadaniu. Buty Zante Generate to koszt rzędu 400 dolarów amerykańskich. Wprowadzono je do sprzedaży w sklepie internetowym marki oraz w salonie w Bostonie.

New Balance swoim nowym obuwiem zdystansowała pozostałe firmy, badające druk 3D przy produkcji butów sportowych. Adidas, Puma czy Nike od dłuższego czasu przyglądają się tej technologii.

Ściśle rzecz ujmując, za pomocą drukarek 3D firma New Balance we współpracy z 3D Systems wyprodukowała materiał, z którego powstało obuwie Zante Generate. Wykorzystany do jego produkcji proszek elastomerowy DuraForm Flex TPU posiada strukturę plastra miodu, a dzięki setkom maleńkich otworów zlokalizowanych wewnątrz podeszwy jest bardzo elastyczny i zapewnia amortyzację podczas wykonywania ruchu.

Podeszwa środkowa obuwia została wyprodukowana metodą tzw. selektywnego spiekania laserowego. Dzięki temu procesowi proszek zmienia się w stałą sekcję, a obuwie zostaje wzmocnione i staje się jeszcze bardziej elastyczne.

Wygląda na to, że wszystkie modele Zante Generate zostały już wyprzedane. Nie pozostaje więc nic innego, jak czekanie na wypuszczenie nowej partii obuwia New Balance powstałego dzięki druku 3D. Tym bardziej, że firma nieoficjalnie zapowiada ich produkcję na większą skalę. Jeśli tylko będzie takie zapotrzebowanie.

BIEGANIE DLA KAŻDEGO

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Weź udział w sondzie Jak pozbyć się stresu? Dr Iliana Ramirez pomoże ci w zaledwie 5 minut Schudnąć – metoda jednego słowa i trzech kroków Ćwiczenia w pracy w pozycji siedzącej - jakie ćwiczenia na siedząco? Trening cardio - na czym polega? Co to jest trening cardio? Cross training - efekty treningu uzupełniającego "Ty to chyba uran wbijasz". Polak zachwyca na tydzień przed Mr. Olympia Wybierz odpowiedni sport Ćwiczenia na gibkość - jak poprawić gibkość? Zdrowy kręgosłup a pilates. Czy pilates jest zdrowy dla kręgosłupa? Zastosowanie nitrogliceryny przy chorobie wieńcowej Przygniotły go? Mistrz Polski znalazł się w opałach